logo yeni

HANGİ MEMURA YEŞİL PASAPORT VERİLMİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yurtdisi2Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Devlet memurları, kadroları itibariyle belli derecelere geldiklerinde yeşil (hususi damgalı) pasaport alma hakkını elde edebilirken, bazı memurların bu haktan yararlanması ise mümkün olamıyor.

Pasaport Kanununa (5682 sayılı) göre; kadroları bir, iki veya üçüncü derecelerde olan Devlet memurları ile bu derecelerdeki kadrolar karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılanların Hususi Damgalı Pasaport (yeşil pasaport) alması mümkün olabilmektedir.

Kadro derecesinin yeşil pasaport almaya uygun olmaması

Devlet memurlarının yeşil pasaport alabilmesi için, Pasaport Kanunundaki düzenleme uyarınca;kadro derecelerinin bir, iki veya üç olması ya da bu derecelere ait kadroların karşılık gösterilmesi suretiyle sözleşmeli olarak çalışıyor olmaları gerekmektedir.

Öte yandan, Devlet memuriyetine giriş ve yükselinebilecek derecelerin nasıl olacağı hususu 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ilgililerin eğitim durumlarına göre belirlemiştir. Bu düzenlemelere göre, kazanılmış hak aylığı bakımından lise ve lise dengi okul mezunları 3 üncü dereceye (ilave derece alarak 2 nci dereceye), yükseköğrenim mezunları ise 1 inci dereceye kadar yükselebilmektedirler.

Hal böyle iken, mevzuatta ve eğitim durumları bakımından herhangi bir engel bulunmamasına rağmen, bazı unvanlar için ilk üç derecede kadro ihdas edilmemektedir. İlk üç derecede kadro ihdas edilmemesi ise bu unvanlarda görev yapan memurların hiçbir şekilde (başka unvana geçmedikleri sürece) yeşil pasaport alamamaları sonucunu doğurmaktadır.

Özetle, kazanılmış hak aylık dereceleri ile emekli keseneklerine esas dereceleri, eğitim durumlarına göre en bir, iki veya üçüncü derecelerde olmasına rağmen, bulundukları kadronun bu derecelerde olmadığı durumlarda, ilgili memurlar yeşil pasaport alamamaktadırlar.

Yeşil pasaport alamayan memurlar

Memurun yeşil pasaport alabilmesi için, kadrosunun veya sözleşmesine karşılık gösterilen kadronun ilk üç derecede olması gerekir.

Ancak, bazı unvanlara ilişkin kadro derecelerinin kamu kurum ve kuruluşlarında genel olarak 5 inci dereceden aşağı olmaması nedeniyle, bu unvanlardaki memurlar yeşil pasaport alamamaktadır. (İstisnai de olsa, aynı unvanlı kadroların bazı kurumlarda 1 inci derecede de bulunması nedeniyle, bu kurumlarda olanlar yeşil pasaport alabiliyor.)

Kadroları genel olarak 3 üncü derecede bulunmayan (yeşil pasaport alamayan) unvanlardan bazıları şunlar:

-Arşiv Memuru

-Aşçı

-Ayniyat Memuru

-Bahçıvan

-Bakıcı Anne

-Bekçi

-Berber

-Bilet Kontrol Memuru

-Cezaevi Katibi

-Dağıtıcı

-Daktilograf

-Dava Takip Memuru

-Eğitim Rehberi

-Emanet Memuru

-Garson

-Gassal

-Gişe Memuru

-Haberleşme Memuru

-Hademe

-Hastabakıcı

-Hayvan Bakıcısı

-Hemşire Yardımcısı

-Hizmetli

-İcra Memuru

-İdare Memuru

-İnfaz ve Koruma Memuru

-İtfaiyeci

-Kaloriferci

-Laborant Yardımcısı

-Makyajcı

-Matbaacı

-Memur

-Mutemet

-Mübaşir

-Santral Memuru

-Satınalma Memuru

-Satış Memuru

-Silah Muayene Memuru

-Şoför

-Tahsildar

-Tebligat Memuru

-Teknisyen Yardımcısı

-Terzi

-Usta Öğretici

-Yoklama Memuru

-Yurt Yönetim Memuru

-Zabıt Katibi

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.