logo yeni

TORPİLİ OLAN MEMURUN DİĞER MEMURLARA GÖRE SAHİP OLDUĞU AVANTAJLAR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

istisnai memuriyetİşe giriş aşamasından itibaren kamuda istihdam edilen personelin bazılarına ayrıcalık tanınarak diğer çalışanlara göre farklı muamelelere tabi tutulduğu bilinen bir gerçektir.

Kamu çalışanları arasında huzursuzluk yaratan ve çalışma barışını olumsuz etkileyen bir durum olmasına rağmen, personelin çeşitli sebeplerle (siyasi yakınlık,hemşehri olma, akraba olma, arkadaşlık ilişkisi, nüfuz sahibi bir yakına sahip olma vs.) amirleri tarafından kayırılması uygulamasının önüne geçilememektedir.

Personel arasında kayırmacılık uygulamalarından bazılarını şu şekilde sayabiliriz:

*Torpili olan, öğrenci iken ya da okulu bitirdiğinde istisnai bir kadroya atanarak sınava girmeden memuriyete girmiş olur. Diğeri, KPSS’ye hazırlanır.

*Torpili olan memur, atanmış olduğu yeri beğenmezse, istediği zaman birimini veya yerini (geçici görev, naklen atama gibi yollarla) değiştirir. Diğeri nereye atanmışsa genellikle orada kalır.

*Torpilli memur, atandığı kurumu beğenmezse, kısa sürede başka kuruma geçer. Diğeri, kurumunu sevmese de orada kalır.

*Torpilli memur kurumundaki kurallara uymasa sıkıntı yaşamaz. Diğer memur, kural dışı davranışında soruşturma geçirir, ceza alır.

*Torpilli memur görevde yükselme veya unvan değişikliği için sınava girmeye gerek duymadan, o kadrolara hülle yoluyla gelir ya da doğrudan üst kadrolara atanır. Diğeri, görevde yükselmek için bekler ve sınavlarla uğraşır.

*Torpilli memur, amirlerinden övgü, başarı belgeleri ve ödüller alır. Diğerleri ise amirden fırça yer.

*Torpilli memur, kış aylarında kaplıca ve kayak tesislerindeki, yaz aylarında ise deniz sahillerindeki toplantı, seminer ve eğitimlere gönderilir. Diğerleri, yaz ve kış işiyle uğraşır.

*Torpilli memur, eğitim-görgü artırma-görev gibi sebeplerle her ülkeye gider. Diğerleri yurtdışını hiç görmez.

*Torpilli memur, hizmet süresi yeterse asaleten, yetmezse de tedviren yönetici kadrolarına getirilir. Diğerleri ise hep alt unvanlarda kalır.

*Torpilli memur, iş yapmadığı için hata da yapmadığından sıkıntı da yaşamaz. Diğerleri ise verilen her işi yaptığı ve doğal olarak hata da yaptığı için çeşitli sıkıntılar yaşar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.