logo yeni

ASKERE GİDEN MEMURUN İZİN, AYLIK VE İNTİBAK DURUMU NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

askerAskerliğini yapmadan memuriyete girmiş olanların daha sonra askerlik hizmetini yapmak için görevlerinden ayrılmaları gerekebilmektedir.

Askerlik hizmetini yapmak amacıyla görevlerinden ayrılan memurlar için, kullanacakları izin ve aylık maaş durumu ile görevden uzak kalacakları sürelerin değerlendirilmesine ilişkin hususlar önem taşımaktadır.

İzin ve göreve başlama

Muvazzaf askerliğe ayrılan memurlar, askerlik süresince görev yerleri saklı kalmak kaydıyla aylıksız izinli sayılmaktadırlar.

Kurumlarından aylıksız izinli sayılmak suretiyle askere giden memurlar, askerlik süresinin bitiminde yeniden görevlerine dönebilmektedirler. Ancak, bu şekilde göreve dönülmesi şu kurallara bağlanmıştır:

-İlgili kişinin, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumuna başvuruda bulunarak göreve dönmek istediğini belirtmesi gerekir.

-Başvuru tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde ilgili kişinin görevine başlatılması zorunludur.Askerlik sonrası göreve başlatma konusunda kurumların ve amirlerin takdir hakkı bulunmamaktadır.

-Çeşitli sebeplerle terhis tarihinden önce askerlikten ayrılmış olanlar, göreve başlamak için kurumlarına başvurduklarında, terhis tarihinden önce göreve başlatılmazlar. Memuriyete başlama tarihi en erken, terhis tarihini izleyen gün olabilir.

Askere giden memurun maaşı

Muvazzaf askerlik hizmetini yapmak amacıyla görevlerinden ayrılan memurlar, askerlik süresince aylıksız izinli sayılırlar ve görevden ayrı kaldıkları süreler için kendilerine kurumları tarafından herhangi bir ödeme yapılmaz.

Askerlikte geçen süreler, göreve başlayan memurların kıdem aylığı hesabına esas süreler ile kademe ilerlemesine esas sürelerin hesabına dahil edilir.

Askerlik süresinin değerlendirilmesi

Askerlik süresini tamamlayarak görevlerine başlayan memurların, askerde geçirdikleri sürelerin tamamı (terhis tarihi ile göreve başlama tarihi arasında kalan süre hariç) kazanılmış hak aylık derece/kademelerinin belirlenmesinde değerlendirilir.

Askerlikte geçen süreler, ilgililerin yıllık izin haklarının belirlenmesinde esas alınan sürelere dahil edilir.

Askerde geçirilen sürelerin memurların kazanılmış hak aylığına esas derece ve kademelerinin belirlenmesinde ve yıllık izin hesabında değerlendirilebilmesi için, askerlik borçlanması yapılmış olmasına gerek yoktur.

Öte yandan, aylıksız izinli sayılarak askere giden memurların görevden uzak kaldıkları süreler, emekli keseneklerine esas derece/kademelerinin belirlenmesinde ve emekliliğe esas hizmet sürelerinin hesabında değerlendirilmez. Ancak, askerlik süresinin borçlanılması (askerlik borçlanması) durumunda, askerde geçirilen süreler emeklilik bakımından değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.