logo yeni

AMİRİ İLE YÜKSEK SESLE KONUŞAN MEMURA CEZA VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

disiplin3Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Devlet memurlarının, amirleri ile olan görüşmelerinde görevle ilgili konuları konuşurken ses tonlarının yüksek çıktığı anlar da olabilmektedir.

Görev sırasında amirleriyle yaptıkları konuşmalar sırasında ses tonu yüksek çıkan memura, amirine hal ve hareketiyle amirine saygısız davrandığı ya da amirinin işlem veya eylemlerini eleştirdiği gerekçesiyle disiplin cezası verildiği durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Ancak, memur ile amir arasındaki konuşma sırasında, saygısızlık ya da hakaret içeren ifadeler olmaksızın ve sadece konunun aktarımında memurun ses tonunun yüksek çıktığı hallerde, memurun disipline aykırı bir davranışının varlığından söz edilmeyeceğini düşünmekteyiz.

Çünkü her kişinin ses tonunun aynı seviyede olması beklenemeyeceği gibi, tüm memurların aynı ses tonuyla konuşmaları veya aynı şekilde cümle kurmaları söz konusu olamaz.

Danıştayın konuya bakışı

Amiriyle yüksek ses tonuyla konuşan bir memur hakkında, amirinin eylem veya işlemlerini eleştirdiği gerekçesiyle disiplin cezası verilmesi üzerine açılan bir davaya temyiz aşamasında değerlendiren Danıştay 12. Dairesi, memurun görev sırasındaki sorunların yüksek sesle dile getirilmesine yönelik konuşmalarında kullanılan sözlerin, amir ya da üstlerinin eylem ya da işlemlerini eleştirici söz söylemek şeklinde nitelendirilemeyeceğine hükmederek verilen cezayı iptal eden idare mahkemesi kararını onamıştır.

Karar için tıklayınız…

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.