logo yeni

MEMUR HANGİ HALLERDE KADEME İLERLEMESİ YAPAR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

kadro4Bazı şartların varlığı halinde memurun bulunduğu derece içerisinde üst kademelere çıkmasını sağlayan kademe ilerlemesi, memurungörevininönem ve sorumluluğunu değiştirmezken, aylık göstergesini ise artırmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memuriyete giriş derece/kademelerini ilgililerin eğitim durumlarına, unvanlarına ve hizmet sınıflarına göre farklı belirlemiş olmakla birlikte, memurun eğitim durumundaki değişikliklere; belli bir süre disiplin cezası almamaya; görev yapılan bazı yerlere ilişkin özel düzenlemelere bağlı olarak ilave kademe ilerlemesi yapılmasına da imkan tanımıştır.

Normal şartlarda yapılan kademe ilerlemesi

Memurun kademe ilerlemesi yapabilmesi için;

-Bulunduğu kademede en az bir yıl çalışması,

-Bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademenin olması

gerekir.

Bu şartları taşıyan her memur, hak kazandıkları tarihten geçerli olmak üzere ve başkaca bir işleme gerek kalmaksızın bir ileri kademeye ilerlemiş sayılır. Kademe ilerlemesi yapmış sayılanlardan, ilerlemeyi hak etmedikleri sonradan anlaşılanların kademe ilerlemeleri, ilerlemiş sayıldıkları tarihten geçerli olarak iptal edilir.

Öte yandan, aday olarak göreve başlayan memurlar, girecekleri derecenin hak edecekleri kademe aylığını alırlar ve asaletleri tasdik edilinceye kadar kademe ilerlemesi yapamazlar.

Kademe ilerlemesi yapan memurun aylığı, ilerleme tarihini izleyen aybaşından itibaren ilerlediği kademenin göstergesi esas alınarak ödenir.

İstisnai hallerde yapılan kademe ilerlemesi

Memurun kademe ilerlemesi yapabilmesi için gereken “bulunduğu kademede en az bir yıl çalışma” şartı aranmadan da kademe ilerlemesi yapılması mümkün olabilmektedir. Bu haller, gerekli şartları taşıyan memurlar hakkında istisnai olarak uygulanmaktadır. Memurların istisnai olarak kademe ilerlemesi almasına imkan veren hallerden bazıları şöyle:

-Zorunlu yer değiştirmeye tabi memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yerlerde görev yapanlara, buralarda fiilen çalışmak suretiyle geçirdikleri her iki yıl için ilave bir kademe ilerlemesi verilmektedir. Ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

-Son 8 yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, ilave bir kademe verilmektedir. Ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

-Devlet memurluğuna giriş derece ve kademelerinin belirlenmesinde esas alınan öğrenim düzeyinde değişiklik olması sonucunu doğuracak şekilde öğrenim düzeyi değişen memur hakkında son öğrenim durumuna göre intibak işlemi yapıldığında, memurun ilave kademe/kademeler alması mümkün olabilir. Ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

-Memuriyete girmeden ya da memuriyetten ayrıldıktan sonra özel iş yerlerinde ya da serbest olarak çalıştıkları sürelerden dolayı bazı memurların ilave kademe/kademeler alması mümkün olabilmektedir. Ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.