logo yeni

YARGITAY GENEL KURULUNDAN YARGI KARARINI UYGULAMAYAN BÜROKRATA TAZMİNAT KARARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet2Giresun Eski İl Milli Eğitim Müdürünün avukatının açıklamalarına göre, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararı ile yargı kararını uygulamayan siyasi ve bürokratlar tazminat cezasına çarptırıldı.

Eski İl Milli  Eğitim Müdürü, 2004 yılında APK Başkanlığı’na uzman olarak atanmasına kararına karşı dava açmış, açılan davada ise mahkeme, önce yürütmeyi durdurma, ardından atama işleminin iptali kararı vermişti. Ancak mahkemenin kararı uygulanmayarak, Azizoğlu eski görevine tekrar atanmayınca, yargı kararını uygulamayan dönemin Milli Eğitim Bakanı Çelik, Bakanlık Müsteşarı, Personel Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı hakkında Ankara 22’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne manevi tazminat davası açarak 20 bin TL talep etmişti.

Tazminat davası mahkeme tarafından reddedilince, karar temyiz edilerek dosya Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi'ne geldi. 4. Hukuk Dairesi tazminat ödenmesine hükmederek kararı bozdu. Bozma kararından sonra dosya tekrar yerel mahkemenin gündemine gelirken, yerel mahkeme ilk kararında direndi. Bunun üzerine dava dosyası Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna intikal etti ve Kurul oyçokluğuyla, direnme kararının bozulmasına hükmederek, Azizoğlu’na tazminat ödenmesine karar verdi. Genel Kurul kararının gerekçesinde, yargı kararlarını uygulamayan, kamu görevlilerinin hukuki sorumluluğunun bulunduğu belirtildi.

Avukat Ali Altay, yargı süresini ve sonucunu şöyle aktardı: “Müvekkilim, İl Milli Eğitim Müdürü iken 2003 yılında, APK uzmanı olarak görevlendirildi. Mahkeme, kararıyla göreve iade edildi. Ancak görevden tekrar alındı. Yargı kararının uygulanmaması nedeniyle tazminat talebiyle dava açtık. Mahkeme tazminat ödenmesine hükmetti. Yeniden görevine iade edildi. Ancak tekrar APK uzmanı olarak görevlendirildi. Mahkeme bu sefer de yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bu karar da uygulanmadı. Bunun üzerine ikinci defa eski bakan ve bürokratlar hakkında dava açtık. Bu sefer tazminat talebimiz reddedildi. Temyiz ettik. Yargıtay bizi haklı buldu. Direnme kararı üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul 44 evet ve 3 hayır oyuyla eski bakan ve bürokratların tazminat ödemesine karar verdi. Karşı taraf ‘karar düzeltme’ talebinde bulundu. Başvuruya ilişkin kurul henüz kararını vermedi.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.