logo yeni

GİB PERSONELİ GECE DE VERGİ TAHSİLATI YAPACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

gelir idaresi baskanligiMaliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının taşra teşkilatı tarafından yürütülen yoklama ve benzeri denetim faaliyetleri ile tahsilat işlemleri mesai saatleri dışında da yapılacak.

Önceki hafta çıkarılan bir Yönetmelikle; vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi ve tahsilat hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesine yönelik yapılan hafta sonu ve resmi tatil günleri dahil yoklama ve benzeri denetim faaliyetleri ile tahsilat işlemlerinde 24 saat çalışma esası benimsendi.

Vergi denetim ve tahsilat işlemlerini gerçekleştiren Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ilk kez “gündüz ve gece” olmak üzere iki vardiyalı çalışma düzenine geçti. 8 saatlik günlük çalışma süresi 12 saate çıkarıldı. Gece de vergi denetim ve tahsilat işlemleri devam edecek.

Resmi tatil günlerini ve hafta sonu tatilini de kapsayan vardiyalı çalışma düzenlemesi ve fazla çalışma ücreti ödenmesi ve izin kullandırılması konusundaki belirsizlikler Bakanlık personeli arasında huzursuzluğa neden olurken, Büro Emekçileri Sendikasının düzenlemenin iptali için dava açacağı belirtildi.

17 Eylül 2015 tarihinde yayımlanan “Gelir İdaresi Başkanlığı Taşra Teşkilatının Süreklilik Arz Eden Hizmetlerinde Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik” GİB personelinin 24 saat esasına göre vardiyalı çalışmasını öngörüyor. Yönetmeliğe göre;

- Gelir İdaresi Başkanlığının taşra teşkilatında, vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi ve tahsilat hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesine yönelik yapılan yoklama ve benzeri denetim faaliyetleri ile tahsilat işlemlerinde, personele 24 saat çalışma esası ile mesai saati dışındaki fazla çalışma yaptırılabilecek.

-24 saat esaslı çalışmada, personelin haftalık çalışma süresinin üstünde yapacağı çalışmalar fazla çalışma süresi olarak değerlendirilecek ve bir personel haftada en fazla beş gün çalıştırılabilecek.

-24 saat esaslı çalışmada vardiya saatleri, gündüz 08:00 – 20:00, gece 20:00 – 08:00 olacak.

-Vergi dairesi başkanlığı bulunmayan illerde Gelir İdaresi Başkanlığının şoför, yardımcı hizmetli ve teknik hizmetler sınıfı kadrolarında yeterli personeli bulunmaması halinde, Defterdar bu görevleri yürütmek üzere Maliye Bakanlığı kadrosunda bulunan bu personel arasından fazla çalışma yapmak üzere personel görevlendirebilecek.

-Kadın memurlara, tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece vardiyası görevi verilemeyecek. Engelli memurlar ise isteği olmadan gece vardiyası görevi verilemeyecek.

-Personele, yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilecek. Bu personele, vardiyalı çalışılan döneminde yapacakları fazla çalışmalar karşılığında izin yerine fazla çalışma ücreti de ödenebilecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.