logo yeni

YÜKSEK MÜHENDİS VEYA BAŞMÜHENDİS OLAN MÜHENDİSİN ÖZLÜK HAKLARI NE KADAR DEĞİŞİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

muhendis3Mühendislik fakültelerinden mezun olarak Mühendis unvanını kazanan ve kamu kurumlarında Devlet memuru olarak Mühendis unvanlı kadrolarda görev yapanların, yüksek mühendis unvanını kazanması veya başmühendis kadrosuna atanması durumunda özlük haklarında bazı değişiklikler olabilmektedir.

Mühendisin Yüksek Mühendis olması

Mühendislik fakültelerinden mezun olduktan sonra yüksek lisans (master) yaparak yüksek mühendis unvanını kazanan Mühendis, sadece ilave bir kademe ilerlemesinden yararlanır.

Öte yandan, Yüksek Mühendis unvanını kazananların; görev yaptıkları kurumlardaki kadro unvanları, ek göstergeleri, özel hizmet tazminatı oranları, ek ödeme oranları, ek özel hizmet tazminat, oranları, yan ödeme puanları, emekliliğe ilişkin hakları ve aylık ücretleri (1 kademe ilerlemesinden kaynaklı artış hariç) değişmez.

Mühendisin Başmühendis olması

Devlet memuru olarak kamu kurum ve kuruluşlarının Mühendis unvanlı kadrolarında (yüksek mühendis veya mühendis unvanıyla) görev yapanların Başmühendis kadrosuna atanmaları durumunda, özlük haklarında bazı değişiklikler olmakta ve dolayısıyla aylık maaşları artmaktadır.

1 inci derece Mühendis kadrosunda görev yapan bir mühendis (veya yüksek mühendis) unvanlı Devlet memuru Baş Mühendis kadrosuna atandığında; yan ödeme puanı (225 puan) ve özel hizmet tazminatı oranı (8 puan) artacak, ek göstergesi ve ek ödeme oranı ise değişmeyecektir.

Örneğin; 2015 yılı ikinci altı ayında, aynı hizmet süresinde ve aynı derecede olan Mühendis (veya yüksek mühendis) ile Başmühendis arasındaki maaş farkı 67,66 TL’dir.  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.