logo yeni

MEMURA KARDEŞİNDEN DOLAYI HANGİ HAKLAR TANINIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur 3Devlet memurlarına; eş, çocuk, anne, baba, kardeş, kayınvalide, kayınpeder, görümce, kayınbirader gibi yakınlarından dolayı bazı haklar tanınmıştır. Ancak, her yakından dolayı memurun yararlanabileceği haklar farklılık göstermektedir.

Memurlar, kardeşlerinden dolayı da bazı haklardan yararlanabilmektedirler. Bu yazımızda memurunyeri.com olarak, sadece kardeşlerinden dolayı memurlara tanınan haklardan söz edeceğiz.

Refakat izni kullanma hakkı

Refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığı bulunan kardeşinden dolayı, memura talebi üzerine refakat izni verilir. Memurun talebi halinde bu iznin verilmesi zorunludur.

Usulüne göre düzenlenmiş sağlık kurulu raporuna istinaden en çok üç ay süre ile verilen refakat izni, gerekli görülmesi hâlinde aynı koşullarda üç ay daha uzatılabilir.

Aynı kardeşinin aynı hastalığından dolayı memur en çok 6 ay refakat izni kullanabilir. Aynı kardeşinin başka bir hastalığından dolayı ya da başka bir kardeşinin hastalığından dolayı memur yeniden refakat izni kullanabilir.

Refakat iznine ilişkin ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

Aylıksız izin kullanma hakkı

Devlet memurlarının, kardeşlerinden dolayı aylıksız izin kullanma hakları da vardır.

657 sayılı Kanun, memurların aylık ve özlük hakları korunarak kullanacakları refakat izni süresinden sonra, sağlık kurulu raporuyla belgelendirmeleri şartıyla ve istekleri üzerine memura 18 aya kadar aylıksız izin de verilebileceğini hükme bağlamıştır.

Buna göre, kardeşinden dolayı 6 ay refakat izni kullanan memura, bu izin süresinin bitiminden itibaren, sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, isteği üzerine 18 aya kadar aylıksız izin verilebilir.

Refakat izni sonrası aylıksız izin kullanımına ilişkin ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

Mazeret izni kullanma hakkı

657 sayılı Kanun, Devlet memurlarına bazı durumlarda mazeret izni kullanabilme hakkı da tanımıştır.

Devlet memurlarına tanınan mazeret izni hakkı arasında, kardeşi ölen memura isteği üzerine 7 gün izin verilmesi de yer alıyor.

Kardeşi ölen memur, 7 günü aşmayacak şekilde mazeret izni kullanabilir. Memurun talep etmesi durumunda, bu iznin verilmesi zorunludur.

Mazeret izni konusundaki ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

Naklen başka yere atanma hakkı

Kurumlarının başka yerlerdeki kadrolarına, gerekçe göstererek ya da göstermeden, naklen atanmak isteyen memurların talepleri genellikle gerçekleşmezken, bazı durumlarda memurların naklen atanma taleplerinin karşılanması zorunluluğu bulunmaktadır.

Memurların naklen atanma taleplerinin karşılanmasının zorunlu olduğu haller arasında, kardeşlerinin sağlık durumu mazereti de yer almaktadır. 657 sayılı Kanundaki düzenlemeye göre; Devlet memurunun, hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede özürlü olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen kardeşinin, memuriyet mahalli dışında resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşunda eğitim ve öğretim yapacağının özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi hâlinde, memurun talebi üzerine eğitim ve öğretim kuruluşunun bulunduğu il veya ilçe sınırları dahilinde kurumunda bulunan durumuna uygun boş bir kadroya atamasının yapılması zorunludur.

Naklen atama zorunluluğuna ilişkin yazımız için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.