logo yeni

MEMURLARIN ERKEK ÇOCUKLARI 25 YAŞINA KADAR SAĞLIK HİZMETİNİ NASIL ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik 4Devlet memurlarının 18 yaşını dolduran erkek çocuklarının genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanmaları; 5434 veya 5510 sayılı kanunlar kapsamında sağlık yardımına hak kazanma durumlarına,  yaşlarına, medeni durumlarına, öğrenim durumlarına ve malul olup olmama durumlarına göre değişik şekillerde olmaktadır.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri çerçevesinde uygulanan bir konu olan sağlık hizmetlerinden yararlanma konusunun, Devlet memurlarının erkek çocukları için nasıl olduğunu memurunyeri.com olarak kısa ve anlaşılır şekilde okuyucularımıza sunmaya çalıştık.

Memurların erkek çocuklarının sağlık yardımı

**1 Ekim 2008’den önce doğmuş ve memur olan anne veya babası üzerinden(5434 sayılı Kanun kapsamında) bu tarihten önce sağlık yardımı almaya hak kazanmışbekar ve çalışmayan erkek çocuklar,25 yaşını dolduruncaya kadar (malul olup evli olmayanlar hariç)memur olan anne veya babası üzerinden sağlık hizmetinden faydalanmaya devam edebilmektedir. Bunların sağlık hizmetinden faydalanmaları için öğrenci olmaları veya gelir testi yaptırmaları da gerekmiyor.

**1 Ekim 2008’den sonra doğmuş ve anne veya babası üzerinden (5510 sayılı Kanun kapsamında)sağlık yardımı almaya hak kazanmış bekarve çalışmayan erkek çocuklardan (malul olup evli olmayanlar hariç)  18 yaşını doldurmayan; lise ve dengi öğrenim veya aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde mesleki eğitim görmekte olup 20 yaşını doldurmayan;yükseköğrenim görmekte olup 25 yaşım doldurmayanlar gelir testi yaptırmadan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Öte yandan, lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayan erkek çocuklar, bu öğrenimlerini bitirmelerini izleyen tarihten itibaren 120 gün süreyle (20 yaşını dolduracakları tarihi aşmamak kaydıyla) sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.

**5434 veya 5510 sayılı kanunların kapsamında sağlık hizmetinden yararlanan erkek çocuklar, 1 Ekim 2008 sonrasında çalışmaya başlayıp25 yaşından önce işlerinden ayrıldıklarında (öğrencilerin tatil devrelerindeki çalışmaları hariç) gelir testi yaptırmadan sağlık hizmeti alabilmeleri ancak öğrenim görüyor olmaları halinde mümkün olabilmektedir. Öğrenci olmamaları durumunda ise, gelir testi yaptırarak genel sağlık sigortası primi ödemeleri gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.