logo yeni

UZMAN ERBAŞLARIN SORUNLARI MECLİS'TE GÜNDEME GELDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

uzman erbasUzman erbaşların sorunlarını gündeme getiren Elazığ Milletvekili Yavuz TEMİZER, Milli Savunma Bakanı Mehmet Vecdi GÖNÜL tarafından bazı sorularına açıklık getirilmesi talebinde de bulundu.

Temizer, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu kapsamında istihdam edilen uzman erbaşların yaşadıkları sıkıntıların devam ettiğini ve bu sıkıntıların daha önce defalarca gündeme getirildiğini belirterek, Bakan Gönül’den aşağıdaki sorulara yanıt vermesini talep etti:

"1. Uzman erbaşlara bugüne kadar tanınmamış olan emeklilik haklarını vermek üzere herhangi bir yasal düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

2. Eski Milli savunma Bakanı İsmet YILMAZ tarafından bir yazılı soru önergesine 13 Mart 2015 tarihinde verilen cevapta Uzman erbaşların maaşlarının görev süreleri ile orantılı olarak kademelendirilmesi için bir düzenleme yapılacağı ve yasa tasarısı üzerinde çalışıldığı iddia edilmiştir. Üzerinde çalışılan böyle bir yasa tasarısı var mıdır? Varsa, hangi aşamadadır? Üzerinde çalışıldığı iddia olunan bu yasa tasarısı ne zaman tamamlanacaktır?

3. Uzman erbaşların emeklilik taleplerine her defasında “45 yaşına kadar görev yaptıktan sonra 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında istihdam edilerek emekli olabilecekleri” cevabı verilmektedir. Uzman Erbaş Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar 45 yaşını doldurarak görevden ayrılan uzman erbaş sayısı kaç kişidir?

4. 45 yaşını doldurarak görevden görevden ayrılan uzman erbaşlardan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında istihdam edilerek emeklilik hakkı kazanabilen kaç kişi vardır?

5. Bölücü terör örgütüyle görüşülmeye başlandıktan sonra sözleşmesi yenilenmeyen uzman erbaş sayısı kaçtır?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.