logo yeni

GEREKLİ ŞARTLARI TAŞIMADAN EMEKLİYE AYRILANLARIN MAAŞ VE İKRAMİYESİ GERİ ALINIR MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli2Kendi istekleri ile emekliye ayrılan, ancak emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan hizmet süresi veya yaş şartı süresinin eksik olduğu, eksik olan süreler geçtikten sonra anlaşılan Devlet memurlarının almış oldukları aylık ve ikramiyeyi geri ödeyip ödemeyecekleri konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Konuyla ilgili olarak, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununda düzenleme yer almaktadır. Kendi isteği ile emekliye ayrılan, ancak daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından hizmet süresinin eksik olduğu veya gerekli yaş şartını henüz haiz olmadığı tespit olunanlarla ilgili olarak, Kanunda yer alan düzenlemeye göre;

-Emeklilik veya malûllük aylığı aldıkları süre, eksik hizmet süresinden veya yaş şartının yerine getirilmesi için tamamlanması gereken süreden fazla olduğunda, ilgililer hakkında yapılmış olan emeklilik işlemleri iptal edilmez.

-İlgililer emekli veya mamullük aylığı ödenen en son tarihten, eksik hizmet süresi veya yaş şartının yerine getirilmesi için tamamlanması gereken süre kadar geriye gidilerek, bu dönemde kendilerine ödenmiş olan emeklilik veya yaşlılık aylıkları borç çıkarılır.

-Borç çıkarılan miktar ve bu borca ilişkin faiz ile borç çıkarılan süreye ait kesenek ve kurum karşılıkları, ilgili kişinin kurumunun bütçesinin personel ödeneklerinden Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına ödenir.

-İlave olarak kesenek ve kurum karşılığı ödenen eksik süreler için ilgililere emekli ikramiyesi farkı ödenmez ve ödenmiş olan ikramiyenin eksik hizmet süresine ilişkin kısmı geri alınmaz.

-Borç çıkarılan döneme ilişkin olarak, ilgililer adına Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından karşılanmış olan tedavi giderleri ve ilaç bedelleri de, ilgili kişinin kurumunun bütçesinden Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına ödenir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.