logo yeni

DOKTORA ÇAKILI KADRO UYGULAMASI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglikDoğu ve Güneydoğudaki bazı illerde yaşanan çatışma ortamı burada çalışan personeli kaçırırken, Sağlık Bakanlığı buna önlem almaya hazırlanıyor.

Doktora çakılı kadro

Bakanlık bu bölgede mecburi hizmeti biten ve tayin isteyen doktorlar için çakılı kadro uygulaması ile bölgede kalmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. Bunun için 5 bin kadro ayrıldığı belirtilirken, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, “Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki hekimlerin uzun vadeli kalmalarını ekonomik hak vererek sağlamayı hedefliyoruz. Bize, 'Bunu verin, kalalım' dediler. Biz de bunun üzerinde çalışıyoruz” ifadelerini kulandı.

Ücretler yüksek, döner sermaye derdi yok

Müsteşar Gümüş, Kars, Mardin, Şırnak, Batman ve Siirt gibi illerde inceleme yaptıklarını ve oralarda çalışan sağlık çalışanlarını dinlediklerini belirterek, “Orada çalışan hekimlerimizin bazılarının hasta sayıları fazla değil, o yüzden döner sermayeleri düşük olabiliyor. Gelirleri de batıya göre az olabiliyor. “Çakılı kadro” dediğimiz bir sistem var. Bunların fiks bir maaşları var. Herhangi bir performansa bağlı değil. Tamamen net maaşları var. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne veya kritik bölgelere, şehirler dahil yaklaşık 5 bin kadroyu düşünüyoruz. Bunların ücretleri diğerlerinden daha fazla olacak ve döner sermaye derdi de kalmayacak. Hasta gelsin, gelmesin paralarını alacaklar” dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.