logo yeni

TRT'NİN KADRO YAPISININ DEĞİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILDIĞI İDDİALARI SORULDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

trtTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumuna ilişkin yönetmeliklerde sıklıkla yapılan değişikliklerle Kurumun kadro yapısının değiştirilmeye çalışıldığı iddiaları Başbakana soruldu.

Eskişehir Milletvekili Cemal Okan YÜKSEL tarafından verilen soru önergesinde; “Bir devlet kuruluşu niteliğinde olan ve yayıncılık ilkeleri gereği tarafsız olması gereken TRT kurumu hakkında, bu özellik ve ilkelerle uyumlu olmadığı doğrultusunda gelişme ve konular sorular halinde aşağıda verilmektedir. Bu durum, son bir yıl içerisinde TRT'nin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Yönetmelik'te; özellikle son günlerde gündemde de sıkça yer almakta olan Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Geçici Danışma Kurulları Yönetmeliği'nde yapılmak istenen değişikliklere ve uygulamalarına bakıldığında da açıkça görülmektedir.” denildi ve Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu sorular soruldu:

1) Devlet kanalı olan TRT'nin kadro yapısını etkileyen değişikliklere gidilmesindeki amaç nedir?

2) Bir ay içerisinde iki defa değişikliğe gidilmesindeki gerekçe nedir?

3) Geçici Danışma Kurulları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik düzenlemesi ile kadro sayısında ne kadar artış yapılmıştır?

4) Kadro sayılarındaki artışın nedeni nedir?

5) Geçici Danışma Kurullarına ataması yapılacak olan kişilerin uzmanlık alanları ve öğrenim durumları nelerdir? Bu kurullara ataması yapılacak olan kişilerin kaçı lisans ve kaçı yüksek lisans mezunudur?

6) Bu değişiklikler ile yapılan eleman artışının yayıncılık anlayışına katkıları ne olacaktır?

7) Söz konusu yönetmeliklerin seçim süreci sonrası hükümet kurma çalışmaları tamamlanmadan mevcut hükümet tarafından ivedilikle çıkarılıp yeni kadroların işe alınması uygun mudur? Bu tür tasarrufların etik olmayan kadrolaşma hareketi olarak yorumlanacağı düşünülmemiş midir?

8) Kadro sayısındaki bu aceleci artırımın, son günlerde ortaya çıkan erken seçim şartları gibi durumlarda AKP dışındaki diğer siyasi partilerin seçim çalışmalarına karşı olumsuz ve haksız bir karar olarak yorumlanacağı düşünülmemiş midir? Bu karar, bir devlet kanalının temel amacı olan yayın eşitliği ve tarafsız yayıncılık anlayışı ilkesine ters düşmemekte midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.