logo yeni

BÜROKRATLAR BAKANLIK BEKLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

burokrat 2Seçim Hükümetini kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu’na tanınan süre cumartesi günü dolarken, Hükümetin kurulabilmesi dışarıdan bakan atanmasına bağlı görünüyor.

CHP ve MHP’nin seçim hükümetine girmeyeceklerini açıklamasının ardından, Başbakan tarafından bakanlık teklifi yapılan CHP ve MHP li milletvekillerinden Tuğrul Türkeş dışında teklifi kabul eden çıkmamıştı.

Kurulacak geçici hükümette, iki partiye düşen 7 bakanlığa dışarıdan atama yapılacak. Ayrıca seçim dönemlerinde Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlarının dışarıdan atanma zorunluluğu bulunması sebebiyle, bağımsız vekillerden ya da dışarıdan toplam 10 isim atanacak.

Bu durumun dışarıdan bakan atanmayı bekleyen bürokratlarda heyecan yarattığı belirtilirken, yasaya göre, dışarıdan atanan bakanlar milletvekilleriyle aynı özlük haklarına sahip oluyor.

Dışarıdan atanan bakanların, milletvekillerine sağlanan en önemli ayrıcalık olan ve şu an 8 bin 190 lira seviyesinde bulunan milletvekili emekli aylığı hakkından yararlanabilmesi için ise 2 yıl görev yapması gerekiyor. Ancak, "Makam tazminatı" ile "yüksek hâkimlik tazminatı" ödenmesini gerektiren bir görevde daha önce 2 yıl bulunmuş olan kişiler için 2 yıl bakanlık veya milletvekilliği yapma şartı aranmazken, bürokratların makam tazminatına haketmiş olmaları sebebiyle, göreve başladıkları andan itibaren milletvekili emekli aylığına hak kazanacakları belirtiliyor.

Bu durumdaki bürokratlar, emekli olduklarında ömür boyunca, bugün için 8 bin 190 lira olan milletvekili emekli aylığı hakkından yararlanacaklar. Daha önce emekli olan bürokratlar ise bakanlık görevleri bittikten sonra emekli milletvekili aylığı almaya başlayacak.

Dışarıdan atanan bakanlar, emeklilik hakkının dışında bundan böyle yaşamları boyunca TBMM üzerinden sağlık hizmeti alacak. Kendileri öldüğünde ise evli olmayan kızları emeklilik hakkından yararlanmaya devam edecek. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.