logo yeni

ETİK KURULU, KAYMAKAMIN TELEFONLARINA ÇIKMAYAN GENEL MÜDÜR VEKİLİ HAKKINDA KARAR VERDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

telefonKamu Görevlileri Etik Kurulu, Hamamözü Kaymakamının, Spor Genel Müdür Vekilinin telefonlarına cevap vermediği gerekçesiyle twitter hesabından "Padişah mısın" diye seslenip açık mektup yazmasıyla ilgili karar verdi.

Hamamözü Kaymakamı, ilçeye yapmak istediği spor tesisleri ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Vekiline telefonla ulaşmak istemiş, ancak ulaşamayınca Twitter’dan, Genel Müdür Vekiline "Padişah mısın?" diye seslenmişti.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu konuya ilişkin kararını yayınlarken, Spor Genel Müdür Vekilinin kaymakamın telefonlarına çıkmaması, ayrıca geri dönüş de yapmamasını Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'in 6, 7, 8 ve 11. maddelerindeki hükümlere aykırı bularak davranışın 'etik dışı' olduğuna oy çokluğuyla karar verdi.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu kararında, “Kaymakam kişisel bir iş için değil bir kamu hizmetine ilişkin olarak hiyerarşik silsileyi de takip ederek ilgili birimleri aramış, her aramadan sonra belirli bir süre beklemiş ve dönüş olmaması üzerine tekrar arama yapmıştır. Ancak Daire Başkanı ve Genel Müdür hiçbir aramaya çıkmamış ve daha sonra da kaymakama dönüş yapmamıştır. Bu nedenle Genel Müdür vekilinin söz konusu davranışının Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları hakkında yönetmelik'in 11. maddesinde yer alan 'Kamu görevlileri üstleri, meslektaşları, astları, diğer personel ile hizmetten yararlananlara karşı nazik ve saygılı davranırlar ve gerekli ilgili gösterirler, konu yetkililerinin dışındaysa ilgili birime veya yetkiliye yönlendirirler.' hükmüne aykırı nitelikte olduğu değerlendirilmektedir" ifadelerine yer verildi.

Karar oy çokluğuyla alınırken, muhalefet şerhi koyan bir üye ise kararında, "Kaymakam …’in ise gelişen teknolojik imkanlarla Genel Müdürlük makamına fax, sms, e-mail, WhatsApp gibi yollarla çok kısa zamanda ulaşması ve talebini iletmesi mümkün iken bu imkanları denemeden 'Sayın Genel Müdürü padişah mısınız ki 3 haftadır makamınıza ulaşamıyorum' sözleri ile kamuoyuna intikal edecek şekilde tweet atması bir mülki idare amirine akışacak bir davranış değildir" ifadelerine yer verdi.

İlgili Karar

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.