logo yeni

SEMİNER VE KURSLARIN KÖTÜYE KULLANILDIĞI İDDİASI MECLİSTE DİLE GETİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

seminerCHP İzmir milletvekili Tacettin Bayır, kamu kurum ve kuruluşlarında verilen kurs ve seminerlerin kötüye kullanılarak, kamu zararı oluşturulduğunu belirtti.

Bayır Meclis Başkanlığına verdiği önergede, kamu kurum ve kuruluşlarının oldukça yüklü bir bütçeyle, işe yeni alınan personele, üst düzey bürokratlara ve bunlar tarafından seçilen personellere, lüks otellerde ve tatil merkezlerinde, dışarıdan hizmet alım suretiyle kurs ve seminer eğitimleri düzenlediklerini vurgulayarak, “Bu hizmetler belirli bir danışmanlık şirketi ya da bakanlıklara yakın ilişki içerisinde olan vakıf ve demek tarafından yapılmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Bayır, kurumların bu etkinlikleri kendisinin veya diğer kamu kurumlara ait eğitim ve sosyal tesislerde koordine ederek gerçekleştirme olanakları olduğunu ancak, tercihin siyasilerin yakın ilişki içerisinde olduğu oteller veya yerleşkeler içinde yapılmasıyla kurumların bütçesinin kötüye kullanılarak kamu zararı oluşturulduğunu savundu.

Bayır bu iddialara yer verdiği önergelerinde, Bakanların aşağıdaki soruları yanıtlaması talebinde bulundu:

1. 2003-Temmuz 2014 yılları arasında bakanlığınızca yapılan kurs ve eğitim seminerleri için bakanlığınız bütçesinden ne kadar harcama yapılmıştır?

2. Yine aynı tarihler arasında gerçekleştirilen bu etkinliklerin kaçı hangi şirketler, vakıflar ve demekler üzerinden yapılmıştır? Bunlara ödenen bedeller ne kadardır?

3. Bakanlığınızın nerelerde eğitim ve sosyal tesisleri vardır? Söz konusu etkinliklerin fiziki olarak bu mekanlarda gerçekleşme imkanı yok mudur?

4. Bakanlığınızca gerçekleştirilen bu tür etkinlikler sonrası yapılan denetimlerde, hizmet

sunucularına haksız menfaat sağlanmış mıdır? Harcama hususlarında tesbit edilmiş bir usulsüzlük var mıdır? Var ise, rakamsal büyüklüğü nedir?

5. Menfaat sağlamak ve usulsüzlük nedeniyle hakkında soruşturma açılan kuruluş ve kişiler var mıdır? Var ise bunlar hakkındaki süreç ne durumdadır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.