logo yeni

MEMURLARIN İSTİFA ETMİŞ (ÇEKİLMİŞ) SAYILDIĞI DURUMLAR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur3Devlet memurlarının yazılı herhangi bir talepleri olmamasına rağmen, bazı hallerde memuriyetten çekilme (istifa) isteğinde bulundukları kabul edilir. Bu şekilde memuriyetten ayrılanların yeniden Devlet memurluğuna girebilmesi ise en az 1 yıllık sürenin geçmesi halinde mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurların çekilmiş sayılacağı haller olarak belirtilen durumlar, memuriyetle ilişik kesilmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu şekilde görevlerine son verilenlerin yeniden memur kadrolarına atanabilmeleri ise en az 1 yıl süre beklemeleri ve açıktan atama prosedürüne uyulması suretiyle mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Kanuna göre, memurların çekilmiş sayılacağı durumlar şöyle:

-Kesintisiz 10 gün göreve gelmeme

İzin almadan veya kurumları tarafından kabul edilecek bir mazereti olmadan, kesintisiz olarak 10 gün göreve gelmeyen memur, çekilme isteğinde bulunmuş sayılarak görevine son verilir.

-Naklen atama yapılan göreve süresi içerisinde başlamama

Başka yerdeki bir göreve atanan memurun, atama emrini tebellüğ ettiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içinde görevine başlaması gerekir. Süresi içinde yeni görevine başlamayan memura, yeni görevine başlaması için, aylık verilmemek şartı ile 10 günlük bir süre daha verilebilir. Belge ile ispatlanabilecek zorlayıcı bir sebep olmadan, bu süre sonuna kadar yeni görevine başlamayan memur, çekilme isteğinde bulunmuş sayılarak görevine son verilir.

-Yabancı memleketlerden süresi içerisinde dönmeme

Mesleğine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak üzere, kurumunca açılacak seçme veya yarışma sınavlarında başarı göstererek ya da dış burslara dayanılarak (şahsen özel burs sağlayanlar dahil) yurt dışına gitmesine izin verilen ve izin süresi bitiminde görevine başlamayan memur, çekilme isteğinde bulunmuş sayılarak görevine son verilir.

-Aylıksız izin süresi bitiminde dönmeme

Aylıksız izin kullanan ve izin süresi bitiminde görevine dönmeyen memur, çekilme isteğinde bulunmuş sayılarak görevine son verilir.

-Aylıksız izin mazereti ortadan kalktıktan sonra göreve dönmeme

Belli bir mazeretine istinaden kendisine aylıksız izin verilen ve aylıksız izin süresi bitmeden önce mazereti ortadan kalktığı halde 10 gün içinde görevine dönmeyen memur, çekilme isteğinde bulunmuş sayılarak görevine son verilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.