logo yeni

TOPLU GÖRÜŞME MASASINDA, BAZI UZMANLARIN KARİYER UZMAN OLARAK ATANMASI KONUSU DA VAR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel4Kamu çalışanlarının 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirlenmesi kapsamında yapılmakta olan toplu sözleşme görüşmelerinde; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bünyesinde yer alan kurumlarda görev yapanlardan, mesleğe yarışma sınavıyla girmiş ve yapılan yeterlik sınavında başarılı olup Uzman kadrolarına atanmış olanların Yüksek Kurum Uzmanı olarak atanmasının sağlanmasına ilişkin talepler de değerlendirilecek.

Sitemizde defalarca değindiğimiz ve hakkaniyete aykırı olduğunu düşündüğümüz uygulama, devam etmekte olan Toplu Sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen (Kültür Memur-Sen) teklifi olarak ele alınacak.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Bağlı Kuruluşları Uzmanları

2 Kasım 2011 tarihinde yürürlüğe giren 664 sayılı Kanun Hükmünde Kararname; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı Kuruluşlarının teşkilat yapıları yeniden düzenlemiş ve bu Kurumlarda “Yüksek Kurum Uzmanı” istihdam edilmesine hükmetmişti. Ancak bu düzenleme yapılırken, söz konusu Kurumlarda ilgili mevzuatları uyarınca Uzman Yardımcısı olarak göreve alınıp belli bir yetişme süresi sonunda gerekli şartları taşıdıkları için “Uzman” kadrolarına atanmış olanların, yeni ihdas edilen Yüksek Kurum Uzmanı kadrolarına atanmasına imkan veren bir hükme yer verilmemişti. Bu Kurumlardaki “Uzman” unvanlı personelin kadroları şahsa bağlı hale getirilmişti.

Kamu kurum ve kuruluşlarında, özel yarışma sınavı ile uzman yardımcısı olarak mesleğe giren ve belli bir yetişme süresi sonunda ilgili uzman kadrolarına atanan personelin ücretlerinin eşitlenmesine yönelik çeşitli düzenlemeler yapılırken, Yüksek Kurum Uzmanı da bu düzenlemelere dahil edilmişti. Ancak, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı Kuruluşlarında mesleğe özel yarışma sınavı ile uzman yardımcısı olarak girmiş olan Uzmanların ücretlerinin iyileştirilmesine yönelik herhangi bir düzenleme ise yapılmamıştı.

Yapılan düzenlemelerden sonra, söz konusu kurumlarda "Uzman" ve “Yüksek Kurum Uzmanı” kadrolarında çalışacak olanlar arasında ücret ve diğer özlük hakları bakımından farklar oluşmuştu. Bu Kurumlarda yeni göreve başlayan Yüksek Kurum Uzman Yardımcıları bile Uzman kadrolarında olanlardan daha yüksek maaş almaya başlanmıştı. 

Öte yandan, kadroları şahsa bağlı hale getirilen Uzman unvanlı personel tarafından açılan davalar neticesinde, davayı kazanan bir Uzman hakkında Yüksek Kurum Uzmanı maaşı ödenmesine karar verilmişti. Böylelikle, aynı unvanda olan personelden 1 tanesinin yüksek diğerlerinin ise düşük ücret alması sonucu doğmuştu. Ayrıntılı haberimiz için tıklayınız …

Konunun toplu görüşme masasındaki şekli

Yetkili konfederasyon olan Memur-Sen’in, görüşmeleri devam eden Toplu Sözleşmeye ilişkin talepleri arasında; “Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bünyesinde yer alan kurumlarda görev yapan mesleğe yarışma sınavı ile giren ve yeterlik sınavında başarılı olan uzmanların da Yüksek Kurum Uzmanlığına atanabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması.”   hususu da yer alıyor.

Bu talebin Toplu Sözleşme metninde yer alması durumunda, 2016 veya 2017 yılında konuya ilişkin yasal düzenleme yapılmak suretiyle, yıllardır süren mağduriyetin giderilmesi sağlanmış olabilecek.

Konunun toplu görüşmelerde ele alınıyor olması çok olumlu bir gelişme olarak görülmekle birlikte, 2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede yer alan ve düzenleme yapılacağı belirtilen konulardan bazılarının henüz gerçekleşmemiş olduğu da bilinmektedir. Konuya ilişkin haberimiz için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.