logo yeni

MEMURİYETE GİRİŞTE KİMLER BEKLEME SÜRESİNE TABİ DEĞİL?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ise girme5Devlet memuriyetine girecek olanlarda, daha önce bulundukları statülerden dolayı, belli bir bekleme süresi şartı da aranabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre;

*Kendi isteğiyle ve usulüne uygun olarak memurluktan istifa etmiş olanların yeniden Devlet memuru olabilmesi için, istifa ettikleri tarihten itibaren en az 6 ay geçmiş olması gerekir.

*Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre istifa etmiş sayılanların (çekilmiş/müstafi sayılanlar) yeniden Devlet memuru olabilmesi için, istifa etmiş sayıldıkları tarihten itibaren en az 1 yıl geçmiş olması gerekir.

*Yerine atanan kişi gelinceye veya istifa isteği kabul edilinceye kadar görevine devam etmesi gerektiği halde buna uymadan görevinden ayrılmış olanların yeniden Devlet memuru olabilmesi için, görevden ayrıldıkları tarihten itibaren en az 1 yıl geçmiş olması gerekir.

*Devir ve teslim ile yükümlü oldukları halde bu yükümlülüklerini yerine getirmeden görevlerinden ayrılmış olanların yeniden Devlet memuru olabilmesi için, görevden ayrıldıkları tarihten itibaren en az 3 yıl geçmiş olması gerekir.

Bekleme süresi şartı aranmadan memuriyete girebilecek olanlar

Devlet memurluğuna girecek olanlarda aranan şartlardan birisi olan “bekleme süresi”, daha önce memuriyetten ayrılmış olanların yeniden memuriyete dönmesinde uygulanan bir kural olup, Devlet memurluğu dışındaki statülerde görev yapmış ya da yapmakta olanların memuriyet kadrolarına atanmalarında bu şartın uygulanmasına imkan veren herhangi bir düzenlemeye rastlanmamaktadır.

Buna göre;

-399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki II sayılı Cetvele tabi sözleşmeli pozisyonlarda görev yapmış ya da yapmakta olanların,

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre görev yapmış ya da yapmakta olanların,

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesine göre görev yapmış ya da yapmakta olanların,

-Yükseköğretim Personel Kanununa tabi olarak görev yapmış ya da yapmakta olanların,

-Askeri personel kanunları kapsamında görev yapmış ya da yapmakta olanların,

-Hakimler ve Savcılar Kanunu kapsamında görev yapmış ya da yapmakta olanların

Devlet memuriyetine ait bir göreve atanmasında, atanmak için gerekli diğer hususların varlığı halinde, herhangi bir bekleme süresi şartı aranmamaktadır. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.