logo yeni

İNTİHARI ÖNLEYEN POLİS MEMURLARINA ÖDÜL VERİLSİN

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

polis2CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, insan hayatını kurtaran emniyet güçlerine ödül verilmesini öngören kanun teklifi verdi.

Tanal Devlet memurlarına başarılı performansları nedeniyle ödül verilmesi için aranan kriterlerin ağırlıklı olarak kamusal fayda, kamu zararının önlenmesi, hizmet kalitesi, başarılı görev gibi genel kriterler olduğunu belirterek; bu kriterlerin yanı sıra insan hayatını kurtarmak, intihar girişimlerini önlemek için hem psikolojik hem de fiziksel olarak üstün başarı gösteren emniyet güçleri bu kapsamda tutulmadığına vurgu yaptı. Tanal kanun teklifinin gerekçesinde, insan hayatının en önemli değer olup, yaşadığı bunalım neticesinde hayatına son verme aşamasına gelmiş bir kimseyi bu kararından ve girişiminden vazgeçirmek için çaba sarf eden emniyet güçlerine bu üstün başarıları ve neticesinde hayata kazandırdıkları kimse için ödül verilmesi gerektiğini belirtti.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 122 nci maddesinin 1. fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle; kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde, somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından başarı belgesi verilebilir. Emniyet güçleri ve sosyal hizmetler uzmanları tarafından engellenen intihar girişimleri için bu kişilere ödül verilir. "Türk Silahlı Kuvvetlerinde (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı hariç) görevli Devlet memurları için Millî Savunma Bakanı bu yetkisini devredebilir." Üç defa başarı belgesi alanlara üstün başarı belgesi verilir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanunun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.