logo yeni

GÖREV TAHSİSLİ LOJMANDA OTURMAYA SÜRE SINIRLAMASI GETİRİLEBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

lojman 2Görev tahsisli kamu konutlarında (lojman), tahsise esas olan görevin devamı süresince oturulabileceği kuralına rağmen, bazı kurumlar tarafından görev tahsisli konut kullanımına çeşitli süre sınırlamaları getirilmesi yoluna gidildiği de görülebilmektedir.

Kadro görevleri değişmediği halde, çeşitli gerekçelerden hareketle görev tahsisli konuttan çıkmaları istenen Devlet memurlarının açtıkları idari davalarda ise, yapılan bu tür işlemlerin hukuka uygun olmadığı yönünde kararlar verilmektedir.

Görev tahsisli konut

Kamu konutlarının tahsis şekli, oturma süresi, kira bedeli, bakım-onarım ve yönetimine ilişkin temel ilkeler Kamu Konutları Kanununda belirlenmiş ve bu Kanunun uygulanmasına ilişkin usul, esas ve şartlar ise Kamu Konutları Yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

2946 sayılı Kamu Konutları Kanunu, kamu konutlarını (lojman); özel tahsisli, görev tahsisli, hizmet tahsisli ve sıra tahsisli konutlar olarak dört gruba ayırmıştır.

Görev tahsisli konutlar; Kamu Konutları Yönetmeliğinde belirlenen makam ve rütbe sahiplerine, görevlerinin önemi ve özelliği, yetki ve sorumlulukları gereğince tahsis edilmektedir.

Görev tahsisli konutlarda tahsise esas olan görevin devamı süresince oturulabilmekte olup, tahsise esas görevin sona ermesinden itibaren 2 ay içinde bu konutların boşaltılması ise zorunludur.

Kamu Konutları Kanunu ve ilgili Yönetmelik hükümlerine göre;

**Bazı görevlerde bulunanlara; görevlerinin önemi ve özelliği ile yetki ve sorumlulukları gereği “Görev Tahsisli Konut” tahsis edilmektedir.

**Yönetmelik eki (2) Sayılı Cetvelde, görev tahsisli konut tahsis edilecek olanlar kadro unvanları bazında sayılmıştır. Kamu Konutları Yönetmeliği ve ekleri için tıklayınız...

**Görev tahsisli konutlarda, tahsise esas olan görev veya hizmetin devamı süresince oturulabilir.

**Görev tahsisli bir konutta otururken görev unvanı değişenlerin yeni görevinin de görev tahsisli konut kapsamındaki görevlerden olması halinde, ilgiliye yeniden konut tahsisi için kararı alınmamakta ve atanma kararı konut tahsis kararı yerine de geçmektedir.

**Görev tahsisli konutlarda oturanların tahsise esas görevlerinin son bulduğu tarihten itibaren iki ay içerisinde konutu boşaltmaları zorunludur.

Görev tahsisli konutta oturmada süre sınırlaması

Kamu konutlarına ilişkin mevzuatta yer alan hükümlere göre, asaleten atandıkları kadro görevlerinden dolayı kendilerine görev tahsisli konut tahsis edilmiş olan Devlet memurlarının;

-Kadro/görev unvanları değişmedikçe ya da kendileri istemedikçe, oturdukları konutlardan çıkarılamayacaklarını,

-Bu konutlarda oturmalarına belli bir süre sınırlaması getirilemeyeceğini

değerlendirmekteyiz.

Öte yandan, kadro görevleri değişmediği halde, çeşitli gerekçelerle görev tahsisli konuttan çıkmaları istenen Devlet memurları tarafından açılan davalarda, yapılan işlemlerin idari yargı yerleri tarafından hukuka aykırı değerlendirilerek bozulduğu da bilinmektedir.

Bu itibarla, görev tahsisli konutta oturmalarına sebep olan kadro görevleri değişmemiş olan Devlet memurlarının, kurumlarınca konuttan çıkarılması girişimlerinin hukuki dayanağının olmayacağı görülmektedir.

Örnek Karar için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.