logo yeni

İTFAİYECİLER DE GAZİ VE ŞEHİT SAYILSIN

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

itfaiyeciBelediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Genel Başkanı Mürsel Turbay, toplu sözleşme talepleri arasında itfaiyecilere ilişkin taleplere de yer verdi.

Önümüzdeki hafta başlayacak olan toplu sözleşme görüşmeleri için sendikalar taleplerini Devlet Personel Başkanlığıına iletti. Bu talepler arasında dikkat çekenlerden biri de Bem-Bir-Sen'den geldi.

Turbay, Bem-Bir-Sen’in kamu işveren kurulu gündemine sadece maaş zammını değil diğer pek çok çözüm bekleyen sorunu yıllardır taşıdığını belirtti. Turbay, itfaiyeciliğin meslek olarak tanınmasını isteyerek, “Görevi başında hayatını kaybeden itfaiyeci ‘şehit’ sayılmalıdır”dedi.

Bem-Bir-Sen tarafından Devlet Personel Başkanlığına sunulan talepler arasında konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Vazife malulü olarak görev başında vefat eden memurların şehit sayılması önemli bir kazınımdır. Ancak başkalarının hayatını kurtarmak için canını veren Yangın ve diğer itfaiye görevleri başında vefat eden itfaiye çalışanlarının polis ve askere tanınmış olan haklar gibi şehit sayılması sağlanmalıdır. Görev sırasında yaşanan kazalar ve olumsuzluklar sırasında engellilik hali oluşan itfaiyecilerin GAZİ sayılması gerekmektedir."

Bunun dışında Bem-Bir-Sen'in diğer bazı talepleri özetle şöyle:

-Kadroya geçirilen sözleşmeli personele uygulanan 5 yıl nakil yasağı kaldırılmalı, şu anda vekil olarak görev yapan memurların da kadroya alınmaları sağlanmalı,

-Kamuda kılık kıyafet yasağı kaldırılmalı,

-Çalışan kadınların en büyük problemlerinde olan kreş sorunun aşılması için kurumların kreş açması veya bu mümkün değilse kreş ücreti olarak çocuk başına 400 TL verilmesi sağlanmalı,

-İletişim fakülteleri mezunlarının mağduriyetlerinin giderilmesi anlamında, iletişimci kadrolarına yer verilmeli, kameraman kadrosunda olanların ise YÖK kararı gereğince Teknik Hizmetler Sınıfı’na alınması sağlanmalı,

-Yerel yönetimler bakanlığı kurulmalı,

-Sözleşmeli çalışanlara kadro verilmeli,

-Yerel yönetim çalışanlarının sosyal yardımları artırılmalı,

-Zabıta ve itfaiye çalışanlarına fiili hizmet süresi zammı ödenmeli,

-Yerel yönetimlerde çalışan personelin eğitim faaliyetlerine önem verilmeli,

-Yardımcı hizmet sınıfındaki çalışanlar sınavsız genel idare hizmetlerine geçirilmeli.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.