logo yeni

TIBBİ SEKRETERLİK BÖLÜMÜ MEZUNLARININ DA LİSANS TAMAMLAMADAN YARARLANMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik senSağlık-Sen, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yazdığı yazıyla, Tıbbi Sekreterlik ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Mezunları’nın da lisans tamamlama kapsamına alınmasını istedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile sağlık personeli için lisans tamamlama sınavına ilişkin detayları duyurmuştu. YÖK açıklamasına buradan ulaşabllirsiniz.

Sağlık Sen YÖK’e gönderdiği yazıda, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanuna eklenen geçici 69. madde ile lisans tamamlamanın yasalaştığını belirterek, “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.” hükmüne yer verildiğini vurguladı.

Yazıda, YÖK’ün duyurusunda, lisans tamamlama programlarına başvuru yapabilecek ön lisans programları arasında Tıbbi Sekreterlik ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümlerine yer verilmediğini belirtilerek, “Tıbbi Sekreterlik ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü mezunları, sağlık hizmetleri sınıfında bir memuriyet olan tıbbi sekreter kadrosuna atanmaktadır. Bu doğrultuda; yapılan lisans tamamlama çalışmasına Tıbbi Sekreterlik ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü mezunlarının da dahil edilmesi” talebinde bulunuldu.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.