logo yeni

TOPLU SÖZLEŞMENİN GERÇEKLEŞMEYEN HÜKÜMLERİNE NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

toplu sozlesme2013 yılında imzalanan ve 2014-2015 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşmenin yasal düzenleme gerektiren bazı hükümlerinin, bu yıl imzalanacak olan Toplu Sözleşme öncesinde gerçekleşmesi mümkün görünmüyor.

Kamu görevlilerinin 2014 ve 2015 yıllarındaki mali ve sosyal haklarına ilişkin belirlemeler içeren Toplu Sözleşme 2013 yılı Ağustos ayında imzalanmış ve yasal düzenleme yapılacağı hükme bağlanan bazı konularla ilgili olarak, geçen 2 yıllık sürede herhangi bir düzenleme yapılmadı.

TBMM açıldıktan sonra 2015 yılı sonuna kadar olan süre içerisinde de konuya ilişkin düzenleme yapılabileceğini düşünmediğimizden, toplu sözleşme hükümlerinin gerçekleşmemesinin kamu görevlilerinin toplu sözleşmeye olan güvenini sarsacağını ve gerçekleşmeyen hükümlerin sonraki döneme ilişkin toplu sözleşmelerde tekrarlanmasının anlamlı olmayacağını değerlendirmekteyiz.

Yasal düzenleme gerektiren ve gerçekleşmeyen hükümler

2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede, büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlardaki daire başkanları ile yükseköğretim kurumlarındaki genel sekreter yardımcılarının ek göstergelerinin 3000’den 3600’e yükseltilmesi için çalışma yapılacağı kararlaştırılmıştı.

Bu amaçla Toplu Sözleşmeye;

-"Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşların kadrolarında çalışmakta olan daire başkanlarının 657 sayılı Kanunun 43 üncü maddesi kapsamında ek göstergelerinin 3600 olarak düzenlenmesi konusunda yasal çalışma yapılacaktır."

-"Yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan genel sekreter yardımcılarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılacaktır."

şeklinde hükümler konulmuştu. Ancak, bu konuda herhangi bir düzenleme yapılmadı. Bu yıl Ağustos ayında yapılacak görüşmeler neticesinde önümüzdeki yıllara ilişkin Toplu Sözleşme imzalanması durumunda, 2013 yılında imzalanan Sözleşmede yer almasına rağmen gerçekleşmeyen hükümlerin yeni Sözleşmede nasıl değerlendirileceği de merak ediliyor.

Ek gösterge artışının ilgili memurlara etkisi 

Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı kadrosunda ve yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı kadrosunda görev yapanların ek göstergesinin 3000’den 3600’e yükselmesi, çalışırken alacakları aylık ücret miktarı ile emekli olduklarında alacakları maaş ve ikramiye miktarında değişiklik yapacak.

Aylık Net Ücret Emekli Aylığı Emekli İkramiyesi
 (29 TL Azalır) 435 TL (Artar) 15.703 TL (Artar)

Not: 2015 yılı ikinci altı ayı için geçerli olan katsayılara göre memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamada; hizmet süresi 30 yıl olup 1/ 4’e ulaşmış olan personel esas alınmış ve aylık ücret hesabında gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.