logo yeni

7 OCAK 2015 ÖNCESİ EMEKLİ OLANLAR 30 YILI AŞAN HİZMETLERİ İÇİN İKRAMİYE ALABİLECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli37 Ocak 2015 tarihinden önce emekli oldukları için en çok 30 hizmet yılı için emekli ikramiyesi almış olanların, 30 yılı aşan süreler için de emekli ikramiyesi alabilmelerine imkan verecek emsal bir yargı kararı verildi.

30 hizmet yılından fazla olan süreler için emekli ikramiyesi ödenmemesine ilişkin düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş ve bu iptal Kararı 7 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girmişti. Bu tarihten önce emekli olanların, 30 yıldan fazla olan süreler için emekli ikramiyesi ödenmesine ilişkin talepleri ise Anayasa Mahkemesi Kararlarının geriye yürümeyeceği gerekçesiyle Kurumlar tarafından reddedilmekteydi.

Ancak, bu konudaki talebi reddedilen bir emekli tarafından açılan davada, Ankara 12. İdare Mahkemesi, davacının 30 hizmet yılından fazla geçen hizmet süresine göre hesaplanacak emekli ikramiyesinin başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte ödenmesine hükmetti.

Benzer durumda olan emekliler tarafından açılacak davalarda ilgili mahkemelere emsal olarak sunulabilecek olan söz konusu Karar için tıklayınız.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.