logo yeni

SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI NELER YAPILDI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglikSağlıkta dönüşüm amacıyla yapılan düzenlemelerin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artmasındaki payı soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Niyazi Nefi KARA verdiği soru önergesinde, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin her geçen gün arttığını ve Sağlık Bakanlığınca alınan tedbirlerin ise hiçbir caydırıcılığının olmadığını belirterek, sağlıkta dönüşüm amacıyla yapılan düzenlemeler sonucu sağlık hizmetlerinin özelleştirilerek ‘paran kadar sağlık’ anlayışının getirilmiş olmasının sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artmasında payının olup olmadığını sordu.

Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırılması istemi ile verilen soru önergesinde şöyle denildi:

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet her geçen gün artmakta, Bakanlığınızca alınan tedbirlerin ise hiçbir caydırıcılığı olmadığı üzülerek izlenmektedir. Öldürülen sağlık çalışanlarının üstüne her gün onlarca sağlık çalışanı sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. En son 4 Temmuz Cuma günü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Servisi’nde sağlık çalışanları hasta yakınları tarafından tehdit ve darp edilmiştir.

1) AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu önergenin verildiği tarihe kadar, kaç tane sağlık çalışanı yetersiz önlemler nedeniyle şiddete uğramıştır? Kaç sağlık çalışanı uğradığı şiddet sonucunda hayatını kaybetmiştir?

2) Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişi ya da kişiler hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır?

3) Şiddet uygulayan kişi ya da kişiler hakkında iyi hal indirimi koşulları işlemiş midir?

4) Sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddetin nedenleri hakkında bir çalışmanız var mıdır?

5) Sağlıkta dönüşüm adı ile başlattığınız girişimler sonucu başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının ötekileştirilmesinin artan şiddet olaylarında etkisi olduğunu düşünmekte misiniz?

6) Yine sağlıkta dönüşüm amacıyla yaptığınız düzenlemeler sonucu sağlık hizmetinin özelleştirilmesi ve ‘paran kadar sağlık’ anlayışı nedeniyle hastaların sorunlarının çözümsüz kalmasının sağlıkta artan şiddette payı var mıdır?

7) Bakanlığınızca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçmek amacıyla caydırıcı önlemlerin alınması için yapılan herhangi bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmaların içeriği nedir?      

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.