logo yeni

YABANCI DİL KURS ÜCRETLERİ KURUMLARINCA ÖDENEN MEMURLAR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yurtdisi4Normal çalışma saatleri dışında veya tatil günlerinde yabancı dil kursuna katılmaları uygun görülen kamu personelinin, yurt içinde yerli veya yabancı dernek, vakıf veya kuruluşlarca ya da üniversiteler tarafından açılan dil kurslarına ödeyecekleri ders ücretlerinin bir kısmı kurumlarının bütçesinden karşılanmaktadır.

Yabancı dil kurs ücretlerinin hangi hallerde ve ne miktarda ödeneceği, ilgili mali yıl bütçe kanunuyla belirlenmektedir.

Yabancı dil kurs ücretinin bir kısmı ödenecek olanlar

2015 yılı için Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda yer alan düzenlemelere göre;

-Kurumlardaki üst yönetim görevlileri,

-İlgili mevzuatları gereği mesleğe özel yarışma sınavıyla (özel kanunlarla bu mesleklere atananlar dahil) atananlar,

-İç denetçiler,

-Uzmanlık programlarına ve mesleki eğitimlere devam için ön şart olarak yabancı dil kurslarına katılanlar,

-Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtdışı kadrolarında görevlendirilenler

katılacakları dil kurslarına ödeyecekleri ücretin bir kısmını kurumlarından geri alabilmektedirler.

Dil kursu ücreti hangi hallerde ödeniyor?

TSK’nın yurtdışı kadrolarında görevlendirilenlere yabancı dil kurs ücreti ödenebilmesi için; Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek dillerle ilgili bir kursa gidiyor olmaları ve o yıl kursa gönderilmesi uygun görülen 120 kişi arasında bulunmaları gerekiyor.

Yabancı dil kurs ücreti ödenebilecek olan kamu personelinden, TSK’nın yurtdışı kadrolarında görevlendirilenler dışındakilere yabancı dil kurs ücreti ödenebilmesi için; kurslara normal çalışma saatleri dışında veya tatil günlerinde katılmaları, kursa katılmalarının ilgili veya bağlı olunan bakanın onayıyla uygun görülmüş olması, devam edecekleri kursun yurt içinde yerli veya yabancı dernek, vakıf veya kuruluşlarca açılan ve yeterlilikleri Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilmiş kurslardan veya üniversiteler tarafından açılmış dil kurslarından olması gerekiyor.

Dil kursu ücretinin tamamı ödenir mi?

Yabancı dil kurs ücretleri kurumları tarafından karşılanabilecek olan kamu personeline, 2015 yılı içinde katılacakları yabancı dil kurslarına ödeyecekleri ders ücretlerinin %60’ı (gelir vergisi kesintisi yapılmaksızın) kurumları tarafından karşılanır.

Ancak, yıl içerisinde ödenecek kurs ücreti, personel başına aylık 500 TL’yi geçemiyor.

Öte yandan, daha önceki yıllarda katıldıkları yabancı dil kurs süreleri (kurumlarınca ücret ödenen süreler) de dahil olmak üzere, bir personelin yabancı dil kurs ücretinin en çok 9 ayı için ödeme yapılabiliyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.