logo yeni

calisanlar2 copy

DİSİPLİN AFFI GELİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

2013 yılında TBMM tatile girmeden önce yasalaşması amacıyla memurlara disiplin affı çıkarılması için çalışmalara başlandığı haberleri üzerine, böyle bir çalışmanın olup olmadığı hususunda araştırma yaptık.

Medyada çıkan haberlerde, af yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte, kamu görevlileri hakkında, 14 Şubat 2005 tarihinden itibaren işlenmiş fiillerden dolayı verilen bazı disiplin cezalarının, bütün sonuçlarıyla affedileceğinden, devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik gibi suçlardan doğan cezaların ise af kapsamı dışında bırakılacağından, bu cezalar dışında verilen disiplin cezalarının bütün sonuçlarıyla affedileceğinden, devam etmekte olan disiplin soruşturma ve kovuşturmalarının işlemden kaldırılacağından, disiplin affına ilişkin hükümlerin, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ile 357 sayılı Askeri Hakimler Kanunu'na tabi personel hakkında uygulanmayacağından bahsediliyor.

Bu haberler üzerine yaptığımız araştırmada, konuya ilişkin olarak TBMM'ne iletilmiş ya da ilgili kurumlarda üzerinde çalışılan herhangi bir taslağın olmadığı sonucuna vardık. Memurlarımızın bu tür haberlere güvenerek sürmekte olan ya da açılacak soruşturmalarla ilgili işlemlerini belirlememelerini tavsiye ederiz.
logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.