logo yeni

BAZI MEMURLARA HER İKİ YILDA BİR İLAVE KADEME VERİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur 5Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derecelerinin yükselmesini, bulundukları derecelerde en az 3 yıl çalışma şartına bağlayan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, bazı memurlar için derece yükselmesinin 2 yılda bir gerçekleşmesine de imkan tanımıştır.

Kademe ilerlemesi yapabilmeleri için bulundukları kademelerde en az 1 yıl çalışmaları; derece yükselmesi yapabilmeleri için de bulundukları derecede en az 3 yıl ve bu derecenin 3 üncü kademesinde en az 1 yıl süre geçirmiş olmaları gereken Devlet memurlarından bazıları, her iki yıllık çalışmaları karşılığında ilave bir kademe ilerlemesi yaparken derece yükselmeleri de 2 yılda bir gerçekleşmiş oluyor.

Her iki yılda bir ilave kademe ilerlemesi yapan memurlar

657 sayılı Kanun hükümlerine göre; yer değiştirme suretiyle atanma uygulamaları kapsamında belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalıştıkları sürelerin her iki yılı için bir kademe ilerlemesi daha verilmektedir.

Öte yandan, 150 Seri No’lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde; atama ve yer değiştirme yönetmeliklerine göre zorunlu atama kapsamında olup da kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yörelerdeki illere (Erzurum ve Artvin illeri dahil) herhangi bir nedenle isteği üzerine atanan personelin de 2 yıl hizmet karşılığı 1 ilave kademe yapabileceğine ilişkin hükümler yer almıştır.

657 sayılı Kanun ve 150 Seri No’lu Tebliğ hükümlerine göre konuyu değerlendirdiğimizde, her iki yıl hizmet karşılığında ilave bir kademe ilerlemesi yapılabilmesi için, memurun;

**Kurumunun ilgili düzenlemelerine göre zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olması,

**Kalkınmada 1. derece öncelikli yerlerde görev yapıyor (zorunluluk, eş durumu, kendi isteği ve benzer sebeple) olması,

**Kalkınmada 1. derece öncelikli yerlerde fiilen görev yaparak geçirdiği sürelerin (yıllık izin süresi dahil) 2 yıldan az olmaması

gerekir.

İlave kademe ilerlemesine esas hizmet süresinin hesabı

Zorunlu yer değiştirme suretiyle atama uygulamaları kapsamındaki personelin kalkınmada 1. derece öncelikli yerlerde geçirdiği sürelerden dolayı ilave kademe ilerlemesi yapmasında, bu yerlerde geçirdikleri bütün süreler 2 yıllık sürenin hesabına dahil edilmemektedir.

Kalkınmada 1. derece öncelikli yerlerde görev yaparken kullanılan yıllık izinler, 2 yıllık sürenin hesabına dahil edilmektedir. Bunun dışındaki;

-Mazeret izni, hastalık izni ve aylıksız izin süreleri,

-Mehil (göreve başlamak için geçen yasal süre) müddeti,

-Kalkınmada 1.derece öncelikli yerler dışına vekalet, geçici görev, hizmet içi eğitim ve benzeri nedenlerle geçici olarak gönderilenlerin, bölge dışında geçirdikleri süreler,

2 yıllık hizmet süresinin hesabında göz önünde bulundurulmaz.

Ayrıca, 2 yıllık sürenin tamamının aynı yerde geçmiş olması ise şart değildir. Bu süre içerisinde fiilen görev yapılan (vekalet, geçici görev, hizmetiçi eğitim dahil) yerlerin kalkınmada 1. derece öncelikli bölge kapsamında olması yeterlidir.  

Aynı yerde çalışan her memur ilave kademe ilerlemesi yapamıyor

Aynı yerde görev yapmalarına rağmen, zorunlu yer değiştirme kapsamında olmadıkları gerekçesiyle, bazı memurlara ilave kademe ilerlemesi yapma (2 yılda bir derece yükselmesi yapma) imkanı tanınmamaktadır.

Zorunlu yer değiştirme kapsamında olmayan memurlar, aday memurlar, istisnai memurlar, Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamında görev yapan memurlar ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan sivil memurlar kalkınmada 1. derece öncelikli yörelerde görev yaptıklarında, bu statüdeki hizmet sürelerinden dolayı ilave kademe ilerlenmesi alamamaktadırlar.

MEMURLARIN 2 YILDA BİR İLAVE KADEME İLERLEMESİ YAPABİLDİĞİ YERLER
1.Adıyaman 11.Bitlis 21.Hakkari 31.Malatya 41.Sinop
2.Ağrı 12.Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada) 22.Iğdır 32.Mardin 42.Sivas
3.Aksaray 13.Çankırı 23.Kahramanmaraş 33.Muş 43.Şanlıurfa
4.Amasya 14.Çorum 24.Karabük 34.Nevşehir 44.Şırnak
5.Ardahan 15.Diyarbakır 25.Karaman 35.Niğde 45.Tokat
6.Artvin 16.Elazığ 26.Kars 36.Ordu 46.Trabzon
7.Bartın 17.Erzincan 27.Kastamonu 37.Osmaniye 47.Tunceli
8.Batman 18.Erzurum 28.Kırıkkale 38.Rize 48.Van
9.Bayburt 19.Giresun 29.Kırşehir 39.Samsun 49.Yozgat
10.Bingöl 20.Gümüşhane 30.Kilis 40.Siirt 50.Zonguldak

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.