logo yeni

YOKUŞ:"GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI SPORDAN ANLAMAYAN YÖNETİCİLERLE DOLDURULDU"

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

burokratTürk Büro- Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Gençlik ve Spor Bakanlığı çalışanları ile bir araya geldiği toplantıda, “Devşirme sporcuların yanına devşirme kadrolar getirilmek suretiyle sporumuz bataklığa sürüklendi” dedi.

Fahrettin Yokuş konuşmasına, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yaptığı zulümden dolayı bu insanlık dramına sessiz kalan Birleşmiş Milletleri ve Hükümetimizi şiddetle kınıyorum” diyerek başladı.

Sporcular ve yöneticiler siyasi yapılanmadan uzak olmalıdır

Türk Büro-Sen’in 2008 yılında gerçekleştirilen 6. Spor Şurasında Gençlik ve Spor çalışanlarının sorunlarını ve çözüm yollarını ilettiğini belirten Yokuş, “Sunduğumuz raporda;  Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Üst Yöneticileri ile İl Müdürlerinin Spor Akademisi mezunu olması, Kurumda çalışan personel arasındaki ücret dengesizliği giderilmesi, Genel Müdürlükteki personel açığı giderilmesi, çalışan personele de hizmet içi eğitim verilmesi, Kurumda sözleşmeli çalışan Spor Uzmanlarının kadroya geçirilmesi, Genel Müdürlükte çalışanlarla özerk federasyonlarda çalışan personel arasındaki ücret dengesizliğinin giderilmesi ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün geleceğinin netleştirilmesi gerektiğini ifade etmiştik.

Çözüm için de,  Özerk federasyonların siyasi yapılanmadan uzak tutulması, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı gelirlerinin yeniden değerlendirilmesi, Siyasetin spora etkisinin ortadan kaldırılması, Liyakat ve birikime önem verilmesi, Olimpiyatlardaki başarısızlık ve devşirme sporcuların sporumuza katkısının tekrar gözden geçirilmesi ile Devlet ve özel kuruluşlarda çalışan sayısına göre tesis yapma zorunluluğunun gereğinin yapılmasını istedik.  Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na dönüştürülmeli demiştik. Bakanlık olduk fakat Bakanlık olunca kuruma adalet mi geldi, çalışanlar daha mı mutlu oldu? Maalesef hayır, sıkıntılar daha da büyüdü.”dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı spordan anlamayan yöneticilerle dolduruldu

Yokuş, “Nasıl gömlek giyerken ilk düğmeyi yanlış iliklerseniz, gömlekteki tüm düğmeler yanlış yere düğmelenirse, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda da yanlışlıklar yapıldı. Liyakat, tecrübe ve birikim yerine siyasi yandaş olmak, yeni oluşturulan kadro ve unvanlar için tek geçer akçe olmuştur. Bunun bir tezahürü olarak, kurumdaki yetişkin kadrolar yerine başka kurumlardan yatay geçiş yolu ile yüzlerce yandaş hak etmedikleri unvanlara atanmışlardır. Dahası mahkeme kararları uygulanmamış, hukuk tanınmamıştır. Bu durum sporun, sporcunun ve Türk Milletinin uluslararası spor camiasında itibar kaybına sebep olmuştur.”

Devşirme ve dopingli sporcularla dünyaya rezil olduk

“Devşirme sporcuların yanına devşirme kadrolar getirilmek suretiyle sporumuz bataklığa sürüklendi. Gençlik ve Spor Bakanlığı spordan anlamayan, iktidarın nimetlenmesi için kadro ihdas ettiği, ehil olmayan yandaşlarla dolduruldu. Mahkeme kararlarını dinlemediler. Belki sadece merakından futbol izleyenler, Matematik, Türkçe öğretmenleri, ziraat mühendisleri Gençlik ve Spor İl Müdürü yapıldı. Bu kadroları gerçekten hak eden arkadaşlarımız ise yandaş olmadıkları için ötekileştirilerek, bu kadrolardan uzak tutuldu. Gençlik ve Spor çalışanları adı Adalet olan iktidarın zulmüne uğradı.

Bir çok federasyonumuz oldu. Fakat hangi federasyonda ilgili spor dalını gerçekten bilen insanlar yöneticilik yapıyor? Bakanlık merkez teşkilatı üst yöneticileri gibi, Federasyonlarımız da aynı şekilde ehil eller yerine siyasi iktidarın yandaşlarına teslim edildi. Federasyonlar Devlet bütçesinden daha fazla kaynak alabilmek için önüne gelene lisans verdi. Dünyanın hiçbir yerinde bizim ülkemizde olduğu gibi devşirme sporcu yok. Bakanlık olduktan sonra sporda dünyaya en çok rezil olan ülke biziz. Her spor dalında doping rezaleti yaşadık. Sporun “S” sinden anlamayanlar, sporcularımızla birlikte devletin sırtında taşınıyor. Federasyonlar rant ve çıkar merkezi haline getirildi. Yurt dışı müsabakaları spordan bir haber sözde siyasi yandaşlar için birer turistik seyahate dönüşmüştür.” dedi.

Adalet mücadelemiz devam edcek

Yokuş konuşmasının son bölümünde, “Her türlü haksızlık ve adaletsizliğin yaşandığı bu kurumda, üyelerimizle omuz omuza mücadele vermeye devam ediyoruz. Zalimlere karşı boyun bükmeyen, tehditlerden korkmadan, teklif edilen kadrolara tenezzül etmeden mücadele veren Gençlik ve Spor Bakanlığı üyelerimizi tebrik ediyorum. Herkes bilsin ki bizler, haklı mücadelemize tüm kararlılığımızla devam edeceğiz. Hak, hukuk ve adaletten asla taviz vermeyeceğiz. Nerede bir hukuksuz ve adaletsiz uygulama varsa karşısında duracağız. İlkelerimiz doğrultusunda kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz. Şairin de dediği gibi, “hakkı tutup kaldırmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.