logo yeni

HEMŞİRELER 68/B UYGULAMASINDAN YARARLANABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

hemsire657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi kapsamında (torba kadro), eğitim ve hizmet süresi şartını taşıyan Devlet memurlarından bazıları, bulundukları derecelere bakılmaksızın kurumları tarafından 1, 2, 3 veya 4 üncü dereceli kadrolara atanabilmektedirler. Ancak, bazı hizmet sınıflarına dahil ilk dört dereceli kadrolara ise bu düzenleme kapsamında atama yapılamamaktadır.

Sağlık Hizmetleri ve Eğitim Öğretim Hizmetleri sınıflarına dahil unvanların ilk dört derecelerdeki kadrolarına 68/B kapsamında atama yapılamazken, bu uygulama kapsamında atanan memurlar atandıkları kadro derecesi için geçerli olan özlük haklarından da (ek gösterge, ek ödeme, yan ödeme, tazminat gibi) yararlanmaktadırlar.

68/B uygulaması kapsamında Hemşirelerin durumu

Derece yükselmesi yapabilmek için Devlet memurunun bulunduğu derecede en az 3 yıl bulunması gerekmesine rağmen, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesiyle bu uygulamaya istisna getirilmiş ve derece yükselmesine ilişkin süre şartı aranmadan bazı memurların üst derecelerdeki (ilk dört derece) kadrolara atanabilmsine imkan tanınmıştır.

68/B maddesine göre; atama yapılacak kadro derecesine (veya derece ve ek göstergesine) göre belirlenmiş hizmet süresine sahip olan yükseköğrenim mezunu Devlet memurlarından bazıları, kurumlarının takdiriyle mevcut derecelerinin üzerinde bulunan ilk dört dereceli kadrolara atanabilmektedir.

Ancak, Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil unvanların ilk dört dereceli kadrolarına 68/B kapsamında atama yapılmasına imkan tanınmadığından, ilk dört derecedeki Hemşire kadrolarına da bu kapsamda atama yapılamamaktadır.

Örneğin, 10 hizmet yılını doldurmuş olan ve lisans mezunu olarak 4 ya da 5 inci dereceli Hemşire kadrosunda görev yapanlar, haklarında “68/B” hükümleri uygulanmak suretiyle;

-Kendi kurumlarındaki ya da başka bir kurumdaki 1. derece kadrolu Müdür, Dire Başkanı veya Genel Müdür Yardımcısı gibi kadrolara atanabilmektedir.

-1 inci derece Hemşire kadrosuna ise söz atanamamaktadır. Bu Hemşirenin 1 inci derece Hemşire kadrosuna atanabilmesi, ancak kazanılmış hak aylık derecesinin 1. Dereceye ulaşmasıyla mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Kanunun 68/B maddesi hükümlerinin, derece yükselmesinde aranan süre şartına uyulmadan 1. derece Hemşire kadrosuna atanmaya imkan vermemesi, diğer bazı unvanlar karşısında Hemşire için olumsuz durum yaratmaktadır.

Ortaya çıkan bu adaletsiz durumun görülmesi amacıyla memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloda, aynı tarihte göreve başlayan Devlet memurlarından; 68/B uygulamasından yararlanamayan Hemşire ile 68/B uygulamasından yararlanan bazı unvanlardaki yükseköğrenim mezunu memurların aylık ücret değişimine yer verilmiştir.

68/B uygulamasının Hemşire ve diğer bazı unvanlı memurların maaşına etkisi

UNVAN HİZMET YILI KAZANILMIŞ HAK D/K 68/B UYGULANMADAN 68/B UYGULANIRSA FARK
KADRO DERECE AYLIK NET MAAŞ* KADRO DERECE AYLIK NET MAAŞ*
HEMŞİRE 10 5/3 5 2.567 TL 5 2.567 TL 0 TL
TEKNİKER 10 5/1 5 2.396 TL 3 2.619 TL 223 TL
MÜHENDİS 10 5/3 5 3.215 TL 1 3.490 TL 275 TL
MEMUR 10 6/3 6 2.033 TL 1 2.309 TL 276 TL
AVUKAT 10 5/2 5 3.030 TL 1 3.317 TL 287 TL
VAİZ 10 6/3 6 2.282 TL 1 2.596 TL 314 TL

*Net maaş miktarları, 2015 yılının ilk altı ayında geçerli olan katsayılara göre hesaplanmıştır.

NOT:

-Kazanılmış hak aylığı ve kadro derecesi bakımından 10 hizmet yılında ulaşılabilecek seviyeler tahmini olarak alınmıştır.

-Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner oranında ek ödeme, net tutar olarak maaşa ilave edilmiştir.

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi  bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Çalışılan bölge, yer ve kurumdan kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.

-Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.