logo yeni

ACİL SERVİSLERDE POLİS İSTİHDAMI GÜNDEMDE

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

hastaneSağlık Bakanlığının, sağlık personeline uygulanan şiddetin önüne geçebilmek amacıyla iki etaplı bir planlama yaptığı öğrenildi.

Sağlık personelinin karşılaştığı en önemli sorun olan “sağlıkta şiddet” in son örneklerinden biri de geçtiğimiz ay içinde, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde Opr. Dr. Kamil Furtun'un uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi olmuştu.

Şiddet artmaya başladı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, hastanelerde günde 1 milyon insana hizmet verildiğini belirterek, “Bunların içerisinde sabıkalı olanlar, madde bağımlıları, sorunlu hastalar, husumet olayları da olabiliyor. Hastanelerimiz her türlü adli vakanın da gelebildiği alanlar. Burada şiddet giderek artmaya başladı" dedi.

Acil servislere polis

Sağlıkta şiddetin önüne geçebilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü ile bir çalışma yaptıklarını ifade eden Gümüş, “Birinci etapta hastanelere güvenlik personeli olarak sözleşmeli alınan taşeronların emniyet üzerinden alınması noktasında bir çalışma yapacağız. Güvenlik şirketlerinin emniyetle irtibatlarını sağlayacağız. İkinci etapta da büyük çaplı 300 hastanemiz var. Bunların acil servislerinde sürekli silahlı emniyet görevlisi bulunmasını istiyoruz. Toplam 4 bin kadar polisin Sağlık Bakanlığı hastanelerinde görev alması yönünde bir çalışma yapıyoruz. Mevcut aldığımız güvenlik hizmetini emniyet üzerinden aldıktan sonra gelen polisleri de onların başına geçireceğiz." dedi.

Güvenlik görevlilerinin yeterli eğitimi yok

Hastanelerdeki güvenlik görevlilerin bütün giriş çıkışlarda emniyet açısından her türlü sorumluluğu üstlenerek, orada bir olay çıktığında hızlı bir şekilde şüpheliyi hastaneden uzaklaştırmaları gerektiğinin belirten Gümüş, "Şu anda bizim taşeron hizmet almış olduğumuz güvenlik görevlileri bunu karakolu arayarak yapmaya çalışıyor ama bazen şüpheliyi yakalayamıyorlar. Yeterli eğitimleri yok.  Bu polisler, olay çıkaran kişiyi süratle alıp, kelepçeleyip bunun hızlı bir şekilde karakola alınmasını ve hastanedeki hizmetin aksamamasını sağlayacak. Böylelikle bu hem olayı yapacak kişiyi, 'Burada polis var' diye caydıracak hem de çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu artıracaktır." Şeklinde konuştu.

X-ray cihazı

Sağlık personellinin en fazla acil servislerde şiddet olayları ile karşılaştığını ifade eden Müsteşar Gümüş, bunu önlemek için Hastanelerin hem acillerine, hem de ayaktan giriş kapılarına X-Ray cihazı konulması noktasında bir çalışma yaptıklarını belirtti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.