logo yeni

EDİMİN İFASINA FESAT KARIŞTIRMA NEDİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

disiplinEdimin ifasına fesat karıştırma suçundan mahkum olanlar, affa uğramış olsalar bile Devlet memurluğuna alınmamakta ve memuriyetleri sırasında bu suçtan mahkum olanlar ise memurluktan çıkarılmaktadır.

Devlet memurluğuna girme ve memuriyette kalma bakımından önemli bir konu olmasına rağmen, “edimin ifasına fesat karıştırma”nın ne olduğunun ve hangi hallerin bu kapsamda değerlendirildiğinin memuriyete girecek olanlar ve memurlar tarafından çok fazla bilinmediği görülmektedir.

Edimin ifasına fesat karıştırma sayılan haller

Edim; borç ilişkisi uyarınca alacaklının istemeye yetkili olduğu ve borçlunun da yerine getirmekle yükümlü bulunduğu davranış olarak da tanımlanmaktadır. Bazı fiillerin hileli yapılması sonucunda da edimin ifasına fesat karıştırılmış olunmaktadır.

Aşağıdaki fiillerin hileli olarak yapılması durumunda, edimin ifasına fesat karıştırılmış sayılmaktadır.

-İhale kararında veya sözleşmede evsafı belirtilen maldan başka bir malın teslim veya kabul edilmesi.

-İhale kararında veya sözleşmede belirtilen miktardan eksik malın teslim veya kabul edilmesi.

-Edimin ihale kararında veya sözleşmede belirtilen sürede ifa edilmemesine rağmen, süresinde ifa edilmiş gibi kabul edilmesi.

-Yapım ihalelerinde eserin veya kullanılan malzemenin şartname veya sözleşmesinde belirlenen şartlara, miktar veya niteliklere uygun olmamasına rağmen kabul edilmesi.

-Hizmet niteliğindeki edimin, ihale kararında veya sözleşmede belirtilen şartlara göre verilmemesine veya eksik verilmesine rağmen verilmiş gibi kabul edilmesi.

Edimin ifasına fesat karıştırmanın cezası

Kamu kurum veya kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, bunların iştirakiyle kurulmuş şirketler, bunların bünyesinde faaliyet icra eden vakıflar, kamu yararına çalışan dernekler ya da kooperatiflere karşı taahhüt altına girilen edimin ifasına fesat karıştıranlar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Türk Ceza Kanunu, “Ekonomi, Sanayi ve Ticarete İlişkin Suçlar” kapsamında gördüğü “edimin ifasına fesat karıştırma” suçunu işleyenlere üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası verilmesini öngörmüştür. Öte yandan, edimin ifasına fesat karıştırarak menfaat temin edenlerin, bu nedenle de ayrıca cezalandırılmasına hükmedilmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.