logo yeni

YALOVA MÜFTÜSÜ İMAMLARI UYARDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

imamYalova Müftülüğü, camilerde teravih namazlarının hızlı kıldırılmaması için önlem alınması ve imamların "tadili erkan"a uyması uyarısında bulundu.

Yalova İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, ilindeki imam hatiplere teravih namazı konusunda bazı konuları hatırlattıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Mutlaka bütün din görevlilerimiz, normal vakit namazlarında olduğu gibi teravih namazlarını da o tadili erkan çerçevesinde kılacak ve kıldıracaklardır. Kesinlikle bundan taviz söz konusu değildir. Birkaç yıldan beri Merkez Camimiz ve diğer camilerimizde istisnasız olduğu gibi, iki rekatta bir selam verme şekliyle din görevlilerimiz teravih namazını kıldırıyor. Hem iki rekat olayında hem de tadili erkandan taviz yoktur. Teravih namazının hızlı kılınmasını istemiyoruz yani 'jet imam' istemiyoruz. İsteğimiz, fıkhın öngördüğü çerçevede namaz nasıl kılınması gerekiyorsa, Peygamber Efendimizin de 'Benden nasıl gördüyseniz öyle namaz kılın' dediği gibi, o çerçevede namazlarımızı tadili erkana uygun kılmak ve kıldırmaktır. Tüm din görevlilerimiz inşallah buna uyacak. Uymayanlar uyarılacaktır."

"Tadili erkan"dan kast edilenin, namazın kıyam, rüku ve secde gibi kısımlarını yerine getirip diğerine geçerken biraz zamanın geçmesi olduğunu belirten Üskülüplü, "İmam cemaate uyuyor.Aslında cemaatin imama uyması gerekiyor. 'Cemaatin isteklerini yerine getirme' adına namaz kılmak ve kıldırmak doğru değildir" ifadesini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.