logo yeni

HİZMET SÜRESİ 10 YIL OLAN ÖĞRETMEN 1. DERECE KADROYA ATANABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen 4Belli bir süre hizmeti bulunan ve yükseköğrenim görmüş olan Devlet memurlarından bazıları, bulundukları unvana ya da atanabilecekleri başka unvanlara ilişkin ilk dört derecelerdeki kadrolara, derece yükselmesindeki süre şartı aranmaksızın atanabilmektedirler.

Kamu kurum ve kuruluşları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi kapsamında (torba kadro), eğitim ve hizmet süresi şartını taşıyan Devlet memurlarından istediklerini, bulundukları dereceye bakmadan 1, 2, 3 veya 4 üncü derecelerdeki kadrolara atayabilmektedirler. Bu şekilde üst derecelere atanan memurlar, atandıkları kadro derecesi için geçerli olan özlük haklarından da (ek gösterge, ek ödeme, yan ödeme, tazminat gibi) yararlanmaktadırlar.

Öğretmenlerin bu uygulama karşısındaki durumu

Devlet memurlarının derece yükselmesi yapmaları, normal koşullarda dereceleri içinde en az 3 yıl ve bu derecenin 3 üncü kademesinde en az 1 yıl bulunmaları halinde mümkün olabilmektedir. Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi ile, derece yükselmesindeki süre şartı aranmaksızın bazı memurların ilk dört derecelerdeki kadrolara atanmasına imkan tanınmıştır.

Yükseköğrenim mezunu olup, atama yapılacak kadronun derece ve ek göstergesine göre belirlenmiş hizmet süresine sahip olan Devlet memurlarının, kurumlarının takdiriyle yararlanabileceği bu uygulamadan bazı memurların yararlanması ise engellenmiştir. Bu nedenle de, ilk dört derecedeki Öğretmen unvanlı kadrolara 68/B uygulaması kapsamında atama yapılması mümkün olamamaktadır.

Örneğin; 10 hizmet yılını doldurmuş olup 5 ya da 6 ncı derece öğretmen kadrosunda görev yapmakta olan Devlet memuru, “68/B” uygulamasıyla Milli Eğitim Bakanlığında ya da başka bir kurumda 1 inci derece kadrolu Dire Başkanı, Grup Başkanı veya Genel Müdür Yardımcısı gibi kadrolara atanabilirken, 1 inci derece öğretmen kadrosuna ise atanamamaktadır. Bu öğretmenin 1 inci derece öğretmen kadrosuna atanabilmesi için kazanılmış hak aylık derecesi 1 oluncaya kadar beklemesi gerekecektir.

Bu nedenle, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi hükümlerinin öğretmen kadrolarında üst derecelere atanmak isteyenler için yarattığı olumsuz durumu görebilmek amacıyla memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloda; aynı tarihte göreve başlayan öğretmen ve 68/B uygulamasından yararlanan diğer bazı unvanlardaki yükseköğrenim mezunu memurların aylık ücret değişimine yer verilmiştir.

68/B uygulamasının öğretmen ve diğer bazı memur maaşlarına etkisi

UNVAN HİZMET YILI KAZANILMIŞ HAK D/K 68/B UYGULANMADAN 68/B UYGULANIRSA FARK
KADRO DERECE AYLIK NET MAAŞ* KADRO DERECE AYLIK NET MAAŞ*
ÖĞRETMEN 10 6/3 6 2.319 TL 6 2.319 TL 0
TEKNİKER 10 5/1 5 2.396 TL 3 2.619 TL 223 TL
MÜHENDİS 10 5/3 5 3.215 TL 1 3.490 TL 275 TL
MEMUR 10 6/3 6 2.033 TL 1 2.309 TL 276 TL
AVUKAT 10 5/2 5 3.030 TL 1 3.317 TL 287 TL
VAİZ 10 6/3 6 2.282 TL 1 2.596 TL 314 TL

*Net maaş miktarları, 2015 yılının ilk altı ayında geçerli olan katsayılara göre hesaplanmıştır.

NOT:

-Kazanılmış hak aylığı ve kadro derecesi bakımından 10 hizmet yılında ulaşılabilecek seviyeler tahmini olarak alınmıştır.

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi  bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Çalışılan bölge, yer ve kurumdan kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.

-Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.