logo yeni

SİVİL KOMUTAN UYGULAMASI BAŞLIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

istisnai memuriyetDünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelik ile başlayacak "sivil istisnai memur" uygulaması, TSK’da ilklerin yaşanmasına yol açacak.

Yönetmelik ile Silahlı Kuvvetler birimlerinde amir görevi verilen istisnai sivil memurlar, maiyetindeki askeri personele de emir verebilecek. Düzenleme ile 3 yılını dolduran istisnai memurlar için Albay rütbesi esas alınacak.

İstisnai memur kadroları ihdas edilecek

Yönetmelik ile Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarındaki "özel nitelikli" görev yerlerine kurum içinden veya naklen "istisnai memur" atanması düzenlemesini öngörüyor. Buna göre istisnai memur kadroları öncelikle; Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı karargâhlarında ihdas edilecek.

Hangi hallerde sivil istisnai memur kadroları ihdas edilecek?

İstisnai memur kadroları:

-fikir ve proje üretimine dayalı özellikler taşıması,

-özel ihtisas, tecrübe ve yetenek gerektirmesi,

-TSK bünyesinden yetiştirme suretiyle personel tedarikinin kısa sürede mümkün olmaması,

Hallerinde söz konusu olabilecek.

Ayrıca bu kadrolar, süreklilik arz eden ve konusunda uzmanlaşmış bir personelle yürütülmesinde zorunluluk bulunan hukuki, teknik, sağlık, mali ve idari alanlarda, yetki ve sorumluluk isteyen işleri kapsayacak. Düzenlemeye göre istisnai memurlar, halen albay ve tuğgeneral düzeyinde atama yapılan daire başkanlıkları ile şube müdürü, daire başkan yardımcısı kadrolarına da atanabilecek.

Subaylara eşdeğer

Sivil istisnai memurlar ile askeri personel arasındaki protokol ilişkilerini de düzenleyen Yönetmeliğe göre, sivil istisnai memurların görevlendirildikleri kadro derecesinin karşılığı olan subay rütbeleri esas alınacak. Buna göre, 9. ve 8. dereceli kadrolarda görev yapan istisnai memurlar için "teğmen", 3. dereceli kadrolarda görevlendirilenler için binbaşı, 1. derecenin 4. kademesinde üç yılını tamamlayan sivil istisnai memurlar için "albay" rütbesi esas alınacak.

Emir verebilecek

Sivil istisnai memurların görevlendirildikleri kadro derecesinin karşılığı subay rütbeleri, askeri personelle aralarında astlık-üstlük ilişkisi doğurmasa da, amir vazifesi alan bu istisnai memurlar, maiyetindeki bütün askeri ve sivil personele hizmetin icap ettirdiği emirleri verebilecek.

Lojman kullanım hakkı

İstisnai memurların sosyal tesis ve lojman kullanım hakları kadro derecesinin karşılığındaki subaylar ile eşit düzeyde olacak.

Yabancı dil şartı aranacak

Sivil istisnai memur kadrolarını belirleme ve bu kadrolar için personel teklif etme yetkisi ise, personel başkanlarının başkanlığında oluşturulacak olan değerlendirme kurullarına verildi. Değerlendirme kurulu, teklif edilen adayların aranılan genel ve diğer şartları taşıyıp taşımadıklarını belirledikten sonra, atama işlemini atamaya yetkili amirin onayına sunacak. İstisnai memurlarda Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'ndan (YDS) 70 ve daha fazla puan alma şartı aranacak.

Sivil istisnai memur uygulaması hakkında daha fazla bilgi için buradaki haberimize bakabilirsiniz.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.