logo yeni

ÖĞRETMENLERİN 29-30 HAZİRAN TARİHİNDE İZİNLİ SAYILMALARI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen9Anadolu Eğitim Sendikası (AES), öğretmenlerin tatilinin başlangıç günü olan 1 Temmuz’un Çarşamba gününe denk gelmesi ve mesleki çalışmaların 2 haftayı geçmesinden dolayı ek ders ödenmeyeceğini belirterek, 29-30 Haziran 2015 tarihlerinde öğretmenlerin idari izinli sayılmalarını istedi.

Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazan sendika, okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görevli öğretmenlerin eğitim ve öğretimin 12 Haziran 2015 tarihi itibarıyla bitmesi ile beraber, temmuz ayının ilk iş gününe kadar 2 hafta 2 gün süresince mesleki çalışma yapacaklarını belirtti.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 6. Maddesinin 3. fıkrasındaki “öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.” hükmü gereğince 29-30 Haziran 2015 iş günlerinin ek ders ücretlerinin ödenemeyeceği belirtildi.  Ek ders ücreti verilmeden öğretmenlere okullarda mesleki çalışma yaptırmanın Anayasanın 18. Maddesine göre angarya kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin vurgulandığı yazı ile ayrıca, aşağıdaki değişikliklerin yapılması MEB’den talep edildi:

“Her yıl mesleki çalışmaların yapıldığı sureler sorun teşkil etmektedir. Bu yüzden bakanlığımızın bunun gibi sorunlar ile bir daha karşılaşmaması için mevzuatta sırasıyla şu şekilde:

1)ilgi (d) madde 43 a bendine ‘öğretmen tatilinin başlangıç tarihi haftanın ilk üç iş gününe rastlaması durumunda öğretmen tatil başlangıç tarihi, bir önceki haftanın son iş gününe alınabilir." ifadesinin.

2)öğretmenlerin mesleki çalışmaları başlıklarının yazılı bulunduğu ilgi (b) 38. Madde 1. fıkranın sonuna ve ilgi ( e ) 87. Madde 1. Fıkra birinci cümlesinden sonra gelmek üzere ‘Ancak derslerin kesiminden temmuz ayının ilk iş gününe kadar geçen süre 2 haftaya geçmesi durumunda mesleki çalışmalar 2. Haftanın son iş günü itibari ile sonlandırılır’ ifadelerinin.

eklenerek yapacağı yasal değişiklikler yerinde adımlar olacaktır.

Bahsettiğimiz mağduriyetin giderilmesi için öncelikle 29 ve 30 Haziran 2015 iş günlerinin bakanlığımızca öğretmenlerin idari izinli sayılmasını ve önerdiğimiz yasal değişikliklerin yapılmasını arz ve talep ederiz.”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.