logo yeni

BAKAN İPEK'TEN HAKİM VE SAVCILARIN İHRACINA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

hakim2HSYK tarafından 37 hakim ve savcının meslekten ihracına ilişkin Adalet Bakanı Kenan İpek tarafından açıklama yapıldı.

İpek, ihraç haberlerine ilişkin olarak, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“HSYK, Anayasanın ve kanunların kendisine tanımış olduğu görevleri yapmakla görevlidir. Bu kapsamda Anayasanın 159. maddesinde ve HSYK Kanununun 4. maddesinde tanınmış olan yetki çerçevesinde hakim ve Cumhuriyet savcılarının “mesleğe kabul etme, atama ve nakletme, geçici yetki verme, yükselme ve birinci sınıfa ayırma, kadro dağıtma, meslekte kalmaları uygun görülmeyenler hakkında karar verme, disiplin cezası verme, görevden uzaklaştırma işlemlerini” yapmaktadır.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında Kurulumuza gönderilen dosya hakkında inceleme başlatılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda; haklarında inceleme yapılan 37 hakim-savcının, 06.05.2012 tarihindeki “Avukatlar için Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı”nda birlikte hareket ederek sınav sorularını ve cevaplarını sınavdan önce elde edip kullanmak suretiyle haksız ve hileli şekilde yazılı sınavı geçtikleri belirtilmiştir.

Verilen karar ile halen hakim ve Cumhuriyet Savcılığı görevini yürüten 37 hakim ve Cumhuriyet savcısının, mesleğe alındıkları sırada Hakimler ve Savcılar Kanununun 8. Maddesinin (ı) bendinde yer alan yazılı yarışma sınavında başarı gösterme ve (j) bendinde yer alan hakimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak koşullarını taşımadıklarının sonradan anlaşılması karşısında;

Aynı yasanın 53. Maddesinin (b) bendi uyarınca haklarındaki mesleğe kabul kararının kaldırılması ile görevlerinin sona erdirilmesine;

Soruşturmanın yürütülmesi için dosyanın bir nüshasının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine;

Mesleğe kabul kararının kaldırılması ve görevlerine son verilmesiyle ilgililerin hakim ve Cumhuriyet savcısı adayı statüsüne dönmeleri nedeniyle disiplin yönünden soruşturmanın yürütülmesi için dosyanın bir nüshasının Adalet Bakanlığına gönderilmesine karar verilmiştir.”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.