logo yeni

TSK SİVİL MEMURLARININ DİSİPLİN DÜZENLEMESİNDE DEĞİŞİKLİK OLDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

disiplin4Bakanlar Kurulu, Türk Silahlı Kuvvetlerinde Görevli Devlet Memurları Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yaptı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe konulan Yönetmelikle yapılan değişiklikler arasında yer alan huşulardan bazıları şöyle:

**"Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kuvvet Komutanlıklarına bağlı döner sermayeli kuruluşlarda görevli Devlet memurlarının disiplin işlerine de “Türk Silahlı Kuvvetlerinde Görevli Devlet Memurları Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Yönetmeliği” kapsamında oluşturulan kurallar bakacak.

**Yüksek Disiplin Kurulunun başkan ve üyelerinin kimlerden oluşacağı yeniden belirlendi.

**Yüksek Disiplin Kuruluna, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli Devlet memurları hakkında verilen kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına karşı yapılan itirazları inceleyip karara bağlamak görevi de verildi.

**Millî Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı disiplin kurullarının başkan ve üyelerinin kimlerden oluşacağı yeniden belirlendi.

**Hakkında disiplin soruşturması yürütülen Devlet memurunun üyesi olduğu sendikanın temsilcisinin de disiplin ve yüksek disiplin kurullarında yer almasına ilişkin düzenleme yapıldı.

**Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası atamaya yetkili amir tarafından verilebilecek.

**Aylıktan kesme cezalarına karşı yapılan itirazları da disiplin kurulu karar bağlayacak.

**Müstakil birimlerde amirlik görevini asaleten veya vekaleten yürüten astsubaylar da disiplin amiri olacak.

**Disiplin cezaları ve bu cezaları gerektiren fiil ve hallerin Yönetmelikte tek tek sayılması uygulamasından vazgeçildi ve ilgililer hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili hükümlerinin uygulanacak.

**Disiplin amirleri tarafından verilen uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarına karşı disiplin kuruluna, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına karşı yüksek disiplin kumluna itiraz edilebilecek.

Bugün yayımlanan Yönetmelik için tıklayınız …

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.