logo yeni

RESMİ ARAÇ VEYA EŞYAYI ÖZEL İŞLERDE KULLANMANIN YAPTIRIMI NEDİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

aracDevlet memurlarının, görevleriyle ilgili resmi belge, araç ve gereçleri özel işlerinde kullanmalarını yasaklayan 657 sayılı Kanun, bu yasağa aykırı hareket edenlere disiplin cezası verilmesini de hükme bağlanmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu; resmi belge, araç ve gereçlerin yetki verilen mahaller dışına çıkarılmaması ve görevden ayrılma halinde iade edilmesi gerektiği hususunu düzenlerken, bu belge , araç ve gereçlerin özel işlerde kullanılmasına da yasak getirmiştir.

Kanunda yer alan düzenlemeye göre, Devlet memurları;

**Görevleri ile ilgili resmi belge araç ve gereçleri, yetki verilen mahaller dışına çıkaramazlar, hususi işlerinde kullanamazlar.

**Görevleri icabı kendilerine teslim edilen resmi belge, araç ve gereçleri görevleri sona erdiği zaman iade etmek zorundadırlar.

Resmi belge, araç veya eşyayı özel işlerde kullanmanın cezası

657 sayılı Kanun, resmi belge, araç ve gereçleri özel işlerinde ya da özel menfaat sağlamak amacıyla kullanan memurlar hakkında, işlenen fiilin türüne göre 2 farklı disiplin cezası öngörmüştür.

1- Devlete ait resmi araç, gereç ve benzeri eşyayı özel işlerinde kullanan memura KINAMA cezası verilir. Kınama cezasının memura etkileri konusundaki ayrıntılar için tıklayınız ...

2- Devlete ait resmi belge, araç, gereç ve benzerlerini özel menfaat sağlamak için kullanan memura AYLIKTAN KESME cezası verilir. Aylıktan kesme cezasının memura etkileri konusundaki ayrıntılar için tıklayınız ...

Resmi belge, araç ve gerecin özel işlerde kullanılması nedeniyle verilecek söz konusu cezalar, geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan ve ödül veya başarı belgesi alan memurlar hakkında bir derece hafif ceza şeklinde uygulanabileceği gibi, verilen cezanın özlük dosyasından silinmesine ilişkin süre içinde tekerrüründe ise bir derece daha ağır olan disiplin cezası uygulanacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.