logo yeni

ADAY ÖĞRETMENLERİN SINAVI EKİM'DE Mİ YAPILACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen 9Performans kriterlerini geçtikten sonra aday öğretmenlerin girecekleri yazılı sınavın Aralık ayından Ekim ayına alındığı belirtiliyor.

Ayrıca bunun dışında, Habertürk’ün haberine göre, aday öğretmenler için bir başka yeni gelişme ise, 50 kritere göre üç aşamalı olarak yapılacak performans değerlendirmesinde son aşama kaldırıldı. Böylece, aday öğretmen ilki geçtiğimiz 15 Mayıs’ta yapılan diğeri de 12 Haziran’da gerçekleştirilecek iki aşamalı performans değerlendirmesine girecek, başarılı olursa yazılı sınava katılacak.

İki kez perormans değerlendirmesi

Milli Eğitim Bakanlığının böyle bir karar almasında, Eylül 2014 tarihinde ataması yapılan aday öğretmenlerin mağduriyet yaşamaması olduğu belirtilirken, bu sebeple üç kez değil, iki kez performans değerlendirmesi yapılacak. Aday öğretmenler 12 Haziran tarihinde ikinci değerlendirmeye girecek ve nihai performans puanları da bu tarihte belli olacak.

Bir yıllık süre Ekimde doluyor

Performansı geçenlerin gireceği yazılı sınavın Ekim ayına alınma sebebi ise, 12 Haziran itibarıyla performans değerlendirmesinde başarılı olan aday öğretmenlerin, 19 Eylül 2014 tarihinde ilk atamaları yapıldığı için 15 günlük mehil süresi de dahil ediğinde bir yıllık sürenin Ekim ayında doluyor olması. Kesin sınav tarihi de yakında açıklanacak.

Özel okullardan alınan belgeler

Yaklaşık 55 bin öğretmen adayının adaylıklarının kaldırılmasında, sadece özel okul ya da dershane değil tüm özel öğretim kurumlarından bu yönde aldıkları belgelerin geçerli olacağı söyleniyor. Bu şekilde belgesi olanlar performans değerlendirmesine de sınava da girmeyecek. Göreve başladıkları tarihten itibaren sadece bir yıl çalışmaları gerekecek. Bu süre sonunda asıl öğretmenliğe atanacaklar. Ancak bu konunun kesinleşmesi için Bakanlığın yazı ile konuyu netleştirmesi gerekiyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.