logo yeni

ASGARİ YAŞ ŞARTINA ULAŞMADAN EMEKLİ OLANLAR SAĞLIK YARDIMINDAN YARARLANIR MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekliEmekli aylığına hak kazanabilmek için tamamlanması gereken fiili hizmet süresini doldurdukları halde asgari yaş şartını taşımadan görevlerinden ayrılanların sağlık yardımından yararlanmaları her zaman mümkün olamamaktadır.

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan hükümler nedeniyle; emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli alt yaş sınırına ulaşmamış oldukları halde, aylık bağlanabilmesi için gerekli hizmet süresi şartına (prim ödeme gün sayısı şartı) ulaşmış olan memurlardan bazıları, görevlerinden ayrılarak emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli yaş şartını beklemeyi tercih edebilmektedirler.

Gerekli hizmet süresi şartını taşımakla birlikte, asgari yaş şartını görevden ayrıldıktan sonra tamamlamayı düşünen memurlar, görevden ayrılmaları durumunda sağlık yardımından nasıl yararlanacaklarını merak etmektedirler.

Yaşa takılan emeklilerin sağlık yardımı

Emekli aylığına hak kazanabilmek için gerekli olan asgari yaşa ulaşmadan, hizmet süresi şartını taşıdıkları için görevlerinden ayrılanların, bazı hallerde sağlık yardımından yararlanmaları mümkün olabilmektedir. Buna göre;

**Görevlerinden ayrıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilişkilendirilmeyi gerektiren bir işte çalışmaya başlamaları durumunda, genel sağlık sigortası primleri de ödeneceğinden, sağlık yardımından yararlanabilirler.

**Görevlerinden ayrıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilişkilendirilmeyi gerektiren bir işte çalışmamaları durumunda, ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primlerini SGK’ya ödemeleri şartıyla, çalışmadıkları sürelerde de sağlık yardımından yararlanabilirler.

**Asgari yaş şartına ulaşıp kendilerine emekli aylığı bağlandığında, sağlık yardımından yararlanmaya da hak kazanırlar.  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.