logo yeni

PERSONEL UZMANI MİLLETVEKİLİ ADAYI AKSU, KAMU ÇALIŞANLARININ SORUNLARI KONUSUNDA NELER DİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ismail faruk aksuDevlet Personel Başkanlığında Devlet Personel Uzmanı ve Daire Başkanlığı görevlerinde de bulunmuş olan ve 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde İstanbul 3. Bölgeden MHP tarafından aday gösterilen İsmail Faruk AKSU, kamu çalışanlarının çözülemeyecek sorununun olmadığını ve çözüm niyetindeki samimiyetin önemli olduğunu düşünüyor.

Kamu çalışanlarının sorunlarını en iyi bilenlerden biri olan MHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı İsmail Faruk AKSU, kamu çalışanlarının sorunları ve çözümü konusunda memurunyeri.com’a yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

Partimizin Seçim Beyannamesinde, kamu çalışanlarının sorunlarının çözümüne ilişkin çok sayıda hususa değindik ve iktidara gelmemiz halinde bu sorunları nasıl çözeceğimizi belirttik. Öte yandan, beyannamede açıkça yer almamasına rağmen, kamu çalışanlarıyla ilgili olarak çözülmesi gerektiğini düşündüğümüz çok sayıda sorunun olduğunu da biliyoruz ve bu sorunları çeşitli düzenlemelerle çözmeyi planlıyoruz.

Öncelikli hedeflerimiz arasında, halkın güven duyduğu bir kamu yönetimi tesis edilmesi de var. Bunu yaparken, kamu çalışanlarının mutlu, geleceğe güvenle ve umutla bakan bir konumda olmasını sağlamamız gerekecek. Kamu çalışanları için çok önemli olan bazı sorunları, basit bir takım düzenlemelerle ve bütçeye ilave yük getirmeden ya da son günlerin moda tabiriyle çerez parası bile etmeyecek maliyetle çözeceğiz. Örneğin;

Görevde yükselmede adalet

Görevde yükselme sınavlarında bazı unvanlar için uygulanan sözlü sınavı kaldıracağız. Yönetmelik değişikliği ile yapılabilecek bu düzenleme, görevde yükselmede torpil iddialarını ortadan kaldıracağı gibi, kamu çalışanlarının motivasyonunu da artıracaktır.

Kadro derecesinin sabit kalması sorunu

Eğitim durumları bakımından herhangi bir engel olmadığı halde, bazı unvanlardaki memurların derecesi belli bir derecenin üstüne çıkamıyor. Mesela Şef en çok 3. Derece kadroya, Memur en çok 5. Derece kadroya gelebiliyor. Bu sınırlama mevzuatta olan bir sınırlama değil. Maliye Bakanlığı her nedense kurumların kadro taleplerini bu şekilde değerlendiriyor ve Bakanlar Kurulu da bu doğrultuda Kadro Kararnameleri çıkarıyor.

Devlet memurlarının kadrolarının belli derecelerin üstüne çıkmaması ise üst derecelerde yararlanabilecekleri tazminatlardan yararlanamasına neden oluyor.Bu sorunu kesinlikle çözeceğiz. Zaten bu sınırlama üst kurulların bazılarında uygulanmıyor.

Eşi özel sektörde olanlara nakil kolaylığı

Eşi özel sektörde çalışan memurların aile birliğinin sağlanmasını kolaylaştıracağız. Naklen atamalarda, eşi özel sektörde çalışan memurun eşinin yanına atanabilmesi için, eşinin kesintisiz 3 yıl süreyle o yerde çalışıyor olması şartı aranıyor. Biz bu süreyi yönetmelik değişikliğiyle 1 yıla indireceğiz. Eşleri ve çocukları bir arada aile ortamında tutmak toplumsal bir zoronluluktur.

Öğretmen atamada objektiflik

Aday öğretmenlerin sözlü sınava tabi tutulmadan öğretmen kadrolarına atanmasını sağlayacağız. Ayrıca aday öğretmenlerin performans değerlendirme kriterlerini, subjektif değerlendirmelere yer vermeyecek şekilde yeniden belirleyeceğiz.

Disiplin cezalarının affı

Seçim Beyannamemizde de yer aldığı üzere, kamu çalışanlarına verilmiş olan disiplin cezalarından bazılarını affedeceğiz. Daha önce defalarca disiplin affı çıkarılmış olması bu konuda yeni beklentiler yarattığından, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar ve yolsuzluk suçlarından kaynaklı olanlar hariç olmak üzere, disiplin cezalarını bütün sonuçlarıyla affedeceğiz.

Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması

Devlet memurlarının çalışırken almakta oldukları maaşlara ek ödemeler de dahil edilirken, emekli olduklarında bu ödemelerden yararlanamamaktadırlar. Bu durum emekli maaşlarının çalışırken aldıkları maaşlara göre çok düşük olması sonucunu doğurmaktadır.

Emekli olmanın mali kayıp yaşama anlamına gelmemesi ve emeklilerin mağduriyetinin giderilmesi için, çalışırken yararlanılan ek ödemelerin emekliliğe de yansıtılmasını sağlayacağız.

Özel sektör hizmetlerinin değerlendirilmesi

Özel sektör hizmeti bulunan memurların bu hizmetleri genellikle emeklilik bakımından göz önünde bulundurulurken, bu süreler sadece bazı memurlar için ve belirli kısımlarla memuriyet bakımından anlam ifade etmektedir. Bu nedenle, özel sektör hizmeti olan memular arasında hizmet sınıfı ve unvan ayrımı yapmadan, bu hizmetlerinin memuriyette değerlendirilmesini sağlayacağız.

Öğretmenlerin kariyer basamakları

Öğretmenler için mevzuatlarında düzenlenmiş olan kariyer basamaklarını hayata geçireceğiz. Uzman öğretmen ve Başöğretmenliğe  atama yapılmasını sağlayacağız.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.