logo yeni

ADANA'DA EĞİTİM ÇALIŞANLARINA KARŞI YÜKSELEN ŞİDDET PROTESTO EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen 7Adana'da son günlerde 2 okul müdürünün bıçaklanması ve bir öğretmenin darp edilmesi protesto edildi.

Son 1 ay içinde, Adana kent merkezindeki Malazgirt Ortaokulu Müdürü ile Tepebağ Anadolu Lisesi Müdürü öğrenciler ve yakınları tarafından bıçaklanmış ve Celalettin Seyhan İlköğretim Okulu'nda görevli öğretmen ise veliler tarafından dövülmüştü.

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarındaki bu artışı protesto amacıyla Türk Eğitim-Sen ile Eğitim-İş sendikası üyeleri bir araya geldi.

Öğretmenler can kaygısı taşıyor

Protesto eyleminde açıklama yapan, Türk Eğitim-Sen Adana 1 Nolu Şube Başkanı Selahattin Dolgun, "Öğretmenler can güvenliği kaygısı yaşıyorlar. Derslere güvenli ortamda giremeyen öğretmen arkadaşlarımız tedirgin, bir an önce Adana Valiliği'nin bu olayı çözmesini bekliyoruz. Burada öğretmenler öğrenciler tarafından tehdit edilmesi, öğretmenlerin hem ders anlatmada motivasyonunu bozuyor hem de disiplininin ne halde olduğunu açıkça gösteriyor" ifadesini kullandı.

Toplumsal dehşetin öğretmenleri esir almasına müsade etmeyeceğiz

Eğitim-İş Adana Şube Başkanı Reha Ertekin ise, öğrencilerin dışarıdan destek alarak öğretmenleri tehditle baskı altına aldığını belirterek, "Yaşanan olaylar asla tesadüf değildir. İktidar ve görevlendirdiği bakanları, valileri her gün yaptıkları konuşmalarda ve ziyaret ettikleri yerlerdeki davranış biçimleriyle şiddetin ve kinin yolunu doğrudan açmaktadırlar. Bu durum toplumun algı dengelerini alt üst etmiş durumdadır. Toplumda şiddetin sınırı tahmin edilenin çok ötesindedir. Şiddete uğrayanların hukukta karşılığını bulamaması ayrıca düşündürücüdür. Bu olaylar basit adli vaka olarak geçiştirilemez. Bir an önce siyasi iktidar ve onun temsilcileri topluma örnek olacak söylem ve davranışlardan kaçınmalıdırlar. Toplumsal dehşetin biz öğretmenleri esir almasına asla müsaade etmeyeceğiz." dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.