logo yeni

KILIK KIYAFETTE YAZ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

babaKamu personeli yaz dönemi kıyafet uygulaması yaklaşıyor.

Devlet memurlarının uymak zorunda oldukları kılık kıyafet kuralları “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik” ile düzenleniyor.

Yönetmeliğe göre kılık kıyafet

Yönetmeliğin 5 inci maddesine göre normalde bir kamu görevlisinin kılık ve kıyafeti şöyle olmalı:

a.Kadınlar;

Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

b.Erkekler;

Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.  Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.

15 Mayıs'ta başlıyor

Yaz döneminin yaklaşması ile birlikte her sene olduğu üzere, bu senede memurların kılık ve kıyafetlerinde bazı serbestiler tanınacak. Yönetmeliğe göre “Yaz döneminde personelin kılık, kıyafeti 15 Mayıs - 15 Eylül tarihleri arasında uygulanacak ve yaz kıyafetleriyle ilgili hususlar bakanlık merkez teşkilatında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri gözönünde tutularak Valilerce tespit edilecek.”

Yaz dönemi kılık kıyafet uygulaması ile birlikte kravat ve ceket giyme zorunluluğu da dönem boyunca son bulacak.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.