logo yeni

6552 SAYILI TORBA KANUNUN BAZI HÜKÜMLERİNİN İPTALİ GÜNDEMDE

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

anayasa mahkemesi4Anayasa Mahkemesi Başkanlığı 13 Mayıs 2015 tarihinde yapacağı toplantıda, “10.9.2014 tarihli ve 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun”un bazı hükümlerinin iptali ile yürürlüklerinin durdurulması istemini de karara bağlayacak.

11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 sayılı Kanun, çok sayıda kanun ve kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapmıştı. CHP Milletvekilleri, söz konusu Kanunun bazı hükümlerinin Anayasaya aykırı olduğu iddiasından hareketle yürürlüklerinin durdurulması ve iptali istemiyle konuyu Anayasa Mahkemesine taşımıştı.

6552 sayılı Kanunun Anayasaya aykırılığı ileri sürülen hükümleri arasında kamu çalışanlarını ilgilendiren bazı düzenlemeler de yer alıyor. Bu düzenlemelerden bazıları şöyle:

**Bazı sağlık personeline nöbet görevi

6552 sayılı Kanunun 117 nci maddesiyle, 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu'nun 5 inci maddesinin ikinci fıkrasına bir cümle eklenmişti.

“Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca belirlenen aile sağlığı merkezlerinde çalışma saatleri dışında, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları ile gerektiğinde Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları personeline nöbet görevi verilebilir.” şeklindeki bu cümlenin Anayasaya aykırı olduğu ve iptal edilmesi isteniyor.

**Devlet Gelir Uzmanı kadrosuna kariyer dışı atanma

6552 sayılı Kanunun 119 uncu maddesiyle, 5345 sayılı Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'un 29 uncu maddesine bir fıkra eklenmişti.

“Başkanlık merkez teşkilatında Grup Başkanı, Daire Başkanı veya taşra teşkilatında Vergi Dairesi Başkanı kadrolarında toplam en az üç yıl görev yapmış olanlar, atama tarihi itibarıyla fiilen bu kadrolardan birinde bulunmak şartıyla Devlet Gelir Uzmanı kadrosuna atanabilir.” şeklindeki bu fıkranın Anayasaya aykırı olduğu ve iptal edilmesi isteniyor.

Bu düzenleme konusundaki haberimiz için tıklayınız …

Anayasa Mahkemesi Başkanlığının 13 Mayıs 2015 tarihli gündemi için tıklayınız ...

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.