logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR REFAKAT İZNİNİ PARÇA PARÇA KULLANILABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

refakat-2Devlet memurları, bazı yakınlarından dolayı kendilerine tanınan refakat izni hakkını, bazen parça parça kullanmayı da isteyebilmektedirler.

Ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanmaları hallerinde, memura aylık ve özlük hakları korunarak 3 aya kadar ve gerek görülmesi halinde aynı süre kadar refakat izni verilebilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlara tanınan izin hakları arasında refakat iznine de yer vermiştir. Refakat izni alınmasına ilişkin usul ve esaslar ise “Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te düzenlenmiştir.

Refakat izni süresi ve kullanımıyla ilgili olarak Kanun ve Yönetmelikte yer alan hükümlere bakıldığında, refakat izni kullanılmasına imkan veren sağlık kurulu raporlarına istinaden, memura;

**Refakat izninin en çok üç ay için verileceği ve gerek görülmesi hâlinde bu sürenin üç ay daha uzatılabileceği ve ikinci defa alınan iznin ilk iznin ardından kullanılması mümkün olabileceği gibi farklı zamanlarda da kullanılabileceği,

**Aynı kişinin aynı hastalığı için verilecek refakat izninin toplam süresinin altı ayı geçemeyeceği,

**Aynı kişinin farklı hastalığı için yeniden toplam altı ay süreyle refakat izni kullanılabileceği,

**Aynı kişiyle ilgili olarak aynı dönemde birden fazla memura refakat izni verilemeyeceği,

**Farklı bir kişinin (refakat izni alınabilecek bir kişinin) hastalığında, aynı sürelerle refakat izni alınabileceği,

**Aynı dönemden birden fazla kişiden dolayı refakat iznine ihtiyaç duyulması durumunda, yine üçer ay süreli (en çok altı ay) refakat izni verilebileceği ve izin süresi bitiminde hastalıklarının devam ediyor olması durumunda, refakat izni alınmamış olan diğer kişiler için de refakat izni alınabileceği

görülmektedir.

Refakat izninin parça parça kullanımı

Devlet memurlarına bazı yakınlarının hastalanmaları veya kaza geçirmeleri nedeniyle, usulüne göre düzenlenmiş sağlık kurulu raporuna istinaden kullandırılan ve süresi en çok üç ay olup gerektiğinde aynı usulle yeniden üç ay uzatılabilen refakat izninin, memurlar tarafından tek seferde kullanılması zorunlu değildir.

Öte yandan, refakat izni memurun talebi üzerine verilen bir izin olup, bu izin süresinde memurun aylık ve özlük haklarına dokunulmamaktadır.

Bu itibarla, aynı kişinin aynı hastalığından dolayı alınabilecek azami refakat izni süreleri ile usulüne göre alınmış en son sağlık raporunda belirtilen refakat süresinin aşılmaması koşuluyla, memurun isteği üzerine refakat iznini kısa sürelerle ve parça parça (2 gün, bir hafta, 1 ay gibi) kullanmasının mümkün olabileceğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.