logo yeni

calisanlar2 copy

ÖLÜM MAZERETİNE DAYALI İZİNLER HANGİ TARİHTEN BAŞLATILIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

olumDevlet memurlarına, bazı yakınlarının ölümü sebebiyle istekleri üzerine mazeret izni verilmekle birlikte, bu iznin hangi tarihten itibaren kullanılacağı konusunda uygulamada tereddüt yaşanabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, bazı yakınlarının ölümü nedeniyle istekleri üzerine memurlara 7 güne kadar mazeret izni verilmesine de hükmetmiştir. Ancak Kanunda, bu izni kullanmaya hangi tarihten itibaren başlanmış sayılacağı konusunda herhangi bir hükme yer verilmemiştir.

Ölüm nedeniyle verilen mazeret izni

657 sayılı Kanunun 104/B maddesinde “Memura, … eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.” denilmiştir.

Bu düzenlemeye göre;

-Eşi ya da çocuğu ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.

-Anne, baba veya kardeşi ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.

-Eşinin anne, baba veya kardeşi ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.

Öte yandan, Devlet Memurları Kanununda yer alan mevcut düzenleme, ölüm nedeniyle memura isteği üzerine mazeret izni verilmesini, ölüm olayına bağlamış olduğundan, mazeret iznine konu ölümün gerçekleşmesiyle birlikte memur mazeret iznine hak kazanmaktadır.

Ölüm mazeretine bağlı iznin başlayacağı tarih

Devlet Personel Başkanlığı’nın konuya ilişkin görüşlerinde, memura isteği üzerine verilen ölüm mazeretine dayalı iznin, ölüm olayının gerçekleştiği tarihten itibaren başlayacağı ifade edilmiştir. DPB'nin konuya ilişkin bir görüşü için tıklayınız ...

Ancak, ölüme bağlı mazeret izninin mutlaka ölüm olayının gerçekleştiği tarihten itibaren başlatılması yoluna gidilmesinin, memura tanınan bu hakkın bazı durumlarda kullanılamaması gibi durumların da yaşanmasına neden olabilecektir. Örneğin, memurun kanuni izinlerini kullanması sırasında yakınlarından birinin ölmesi halinde, ölüm nedeniyle verilen mazeret izni kısmen ya da tamamen kullanılamayacaktır.

Bu çerçevede, Kanun ile memura tanınmış olan bir hakkın kullanımının, açıkça düzenlenmemiş olan bir tarih şartına bağlanmasının, memurlar arasında eşit olmayan uygulamalara da sebep olacağı göz önünde bulundurduğumuzda, memurunyeri.com olarak; ölüm nedeniyle memurun kullanacağı mazeret izni tarihinin, ölümün gerçekleşmesinden sonra istemesi halinde memurun görevde olacağı ilk günden başlatılmasının daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz.  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.