logo yeni

calisanlar2 copy

BAŞKA BİR GÖREVE YA DA KURUMA GEÇEN ÖĞRETMEN O YIL YILLIK İZİN NASIL KULLANIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

ogretmen-9Milli Eğitim Bakanlığına ait Öğretmen unvanlı kadrolarda görev yaparken, başka bir kurumda ya da kendi Kurumunda farklı unvanlı bir kadroya atanan Devlet memurlarının, atandıkları yıla ait yıllık izin süreleri, göreve başlama zamanlarına göre değişebilmektedir.

Yıllık izin

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu; “Devlet memurları, bu Kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler.” demek suretiyle, belli şartlar altında izin kullanılmasının memurun genel bir hakkı olduğunu hükme bağlamıştır.

Devlet memurlarına tanınan izin hakları arasında “yıllık izin” de yer almaktadır. Kanundaki düzenlemeye göre Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için ise 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün daha eklenebilmektedir.

Öte yandan yıllık izinlerin, amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılması mümkün olabileceği gibi, birbirini izleyen iki yılın izninin birlikte kullanılabilmesi de söz konusudur.

Yaz tatili ve dinlenme tatillerinde izinli sayılan öğretmenlere ise ayrıca yıllık izin verilmemektedir.

Yıl içerisinde başka kadroya atanan öğretmenin durumu

Milli Eğitim Bakanlığı emrinde öğretmen olarak görev yapmakta iken, Bakanlığa ait başka unvandaki bir kadroya ya da olup olmayacağı ile olması halinde bu hakkın nasıl kullanılacağı konusunda tereddüt duyulabilmektedir.

Öğretmenlerin dinlenme ve yaz tatillerinde izinli sayılmaları nedeniyle kendilerine ayrıca yıllık izin verilmediğinden, başka bir göreve ya da kuruma geçen öğretmenlerin ilk yıla ait yıllık izinlerinin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir.

Buna göre;

*Dinleme ve yaz tatili süreleri geçtikten sonra naklen atanmış olanların, o yıla ait yıllık izin haklarının olmayacağı,

*Dinlenme veya yaz tatili sürelerinin bir kısmını kullandıktan sonra naklen atanmış olanların, kullanmış oldukları bu izin sürelerinin, hizmet sürelerine göre o yıl için hak kazanacakları yıllık izin süresinden düşülmesinden sonra (varsa) kalan süreyi yıllık izin olarak kullanabilecekleri ya da bir sonraki yıla devredebilecekleri

değerlendirilmektedir.

Başka görevlerde iken öğretmenlik görevlerine geçenlerin durumu

Başka görevlerdeyken öğretmenlik görevine geçenlerin o yıl kullanabilecekleri izin konusu için tıklayınız ...

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.